Hemodiyaliz hastalarına uygulanan hastalık ve stresle başetme bilinçlendirmesinin depresyon eğilimi ve anksiyete düzeyine etkisi
The effect of information applied to hemodialysis patients about coping with stress and disease on the level of anxiety and depression inclination
- Tez No: 144406
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Hemodiyaliz hastalarına uygulanan hastalık ve stresle baş etme bilinçlendirmesinin depresyon eğilimi ve anksiyete düzeyine etkisi Araştırma hemodiyaliz hastalarına uygulanan hastalık ve stresle baş etme bilinçlendirmesinin depresyon eğilimi, anksiyete düzeyi ile stresle baş etme stratejilerine etkisini araştırmak amacıyla tek grup ön test - son test deneme öncesi modeli olarak planlanmış ve yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Numune Hastanesi Diyaliz Merkezi ve Sosyal Sigortalar Kurumu Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde 08.08.2004 - 25.01.2005 tarihleri arasında hemodiyaliz tedavisi alan toplam 110 hasta oluşturmuştur. Araştırma örneklem özelliğine uyan 36 hasta ile tamamlanmıştır. Hastaların depresyon eğilimi ile anksiyete ön test ve son testleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur (pO.01). Hastaların problem çözme stratejisi ve kaçınma stratejisi ön test ve son testleri arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The effect of information applied to hemodialysis patients about coping with stres and disease on the level of anxiety and depression inclination The study was planned and carried out as pre-experimental one group with pre test and post test design for the aim of investigating the effectiveness of information applied to hemodialysis patients about the strategies of coping with stres and disease on the level of anxiety and depression inclination The study population of 1 10 patients who received hemodialysis treatment between 08.08 and 25.01.2005 in Hemodialysis Unit of Social Insurance Hospital and State Hospital Dialysis Centre. The study was completed by 36 patients having sampling features. It was found that the difference between depression inclination of the patients and anxiety pre test and post test was statistically significantly (p0.05). There was a positive correlation between depression inclination of the patients and anxiety (pO.Ol), and avoidance strategy pre test (pO.Ol).