Otopside arteriyel sistemin radyolojik olarak görüntülenmesi
  1. Tez No: 144468
  2. Yazar: BERNA ŞENEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Postmortem anjiografi, adli otopsilerde çok eskiden beri kullanılan bir yöntem olup, Türkiye'de neredeyse hiç kullanılmamıştır. Bu çalışmanın amacı postmortem an jiografinin otopsi pratiğinde faydalı olup olmayacağının, yöntemin rutinde uygulanıp uygulanamayacağının belirlenmesi ve kullanılabilecek madde ve teknikler konusunda araştırma yapmaktır. Amaç doğrultusunda Adli Tıp Kurumu Morg İhtisas Dairesi'ne otopsi yapılmak üzere gönderilmiş 107 ceset üzerinde çalışılmıştır. Kafa-boyun, göğüs, batın ve ekst- remite, organ ve arterleri, radyoopak madde verilerek skopi altında görüntülenmiş ve bu görüntülerden 1510 adet dijital fotoğraf çekilerek bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Bu fotoğrafların değerlendirilmesi radyoloji ve kardioloji uzmanları tarafından yapılmıştır. Radyoopak madde olarak oral kullanım için hazırlanmış baryum sülfat süspansiyonu (Radyobarit®) kullanılmış, maddenin damara verilişi basınç kontrolsüz olarak yapılmıştır. Verilen radyoopak maddenin tüm vücut bölgelerinde en uç arterlere kadar yayı- lım gösterdiği saptanmış, sadece bir olguda postmortem pıhtılar nedeni ile dağılım sağ lanamamıştır. Tüm bölge ve organ arterlerinde damar bütünlüğünün bozulmasına bağlı ekstravazasyonlar, trombüs, anevrizma, aterosklerotik daralma ve genişlemeler ile ana tomik varyasyonların, radyolojik değerlendirmeye uygun biçimde görüntülenebildiği saptanmıştır. Radyolojik olarak yapılan değerlendirme sonuçlan otopside elde edilen bulgular ile de kıyaslanmış ve ikisi arasında neredeyse tama yakın uyum bulunduğu, ancak bir kaç olguda radyolojik olarak belirlenen ve adli tıbbi açıdan oldukça önem taşıyan bazı bulguların otopside saptanamadığı tespit edilmiştir. Postmortem anjiografi tekniğinin uygulama kolaylığı da dikkate alınarak adli otopsilerde rutin olarak uygulanmasının ö- nemli derecede fayda sağlayacağı kanaatine varılmıştır. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY Post mortem angiography, although in use for a very long time in medico-legal autopsies, has almost never been applied in Turkey. The aim of the present study thus is to assess applicability and usefulness of the technique for routine usage and to invest igate involved material and procedures. The material comprises 107 corpses referred to The Mortuary Section of the State Institute of Forensic Medicine for autopsy. The arterial system of the head, neck, chest, abdomen and extremities was visualized radioscopically after administering a radiopaque material. 1510 digitally taken photographs were transferred to the Electro nic Data Processing Unit. The photographs were evaluated by radiologists and cardiolo gists. The radiopaque material used was barium sulfate suspension for oral use (Radio- barit ®). Intravascular injection was performed without pressure control. The radiopaque material presented distribution in all body regions and in even most distal arterial branches. In only one case, distribution failed due to postmortem thrombus formation to develop. In all regional and visceral arteries, extravasations due to the impaired integrity of the vascular wall, thrombi, aneurysms, atherosclerotic and ectatic changes as well as anatomic variations could be visualized suitably for radio logic evaluation. The results of the radiologic assessment compared with autopsy evidence revealed near to complete concordance apart from a few cases where radiologically determined findings of medico-legal relevance could not be verified on autopsy. Thus, post mortem angiography due to its simple applicability should be performed in forensic autopsies in a routine manner. 88