Saçta GC-MS-NCI yöntemi ile diazinon tayini ve çeşitli faktörlerin diazinonun saça adsorpsiyonuna etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 144498
  2. Yazar: ELİF BAYKARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİ ABACI KALFAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Pestisitler ve metabolitleri, kan ve idrar gibi vücut sıvılarının yanı sura, yağ dokusu, mide içeriği, v.b. değişik ortamlarda tayin edilebilmektedir. Pestisitlerin saçtan tayini, özellikle kronik maruz kalmaların izlenmesinde önemlidir. Bununla birlikte, pestisitlerin vücut ve dış ortamdan saça hangi mekanizma ile geçtiği, saç tipinin ve fiziksel durumunun buna etkisi henüz tam olarak bilinmemektedir. Diazinon, dünyada ve ülkemizde yaygın şekilde kullanılan organik fosforlu bir pestisittir. Bu çalışmada, saçta GC-MS-NCI yöntemi ile diazinon analizi yapıldı. Uygulanan çekitleme yönteminin ortalama geri kazanım oram %56.14±7.70 olarak saptandı. Yöntemin tayin sınırı 0.04ng/mg saç olarak belirlendi ve GC-MS-NCFda 0-5ng/mg saç konsantrasyon aralığında doğrusallığı gösterildi (y=0.4319x-0.0322; R2=0.9969). pestisit kullandığı belirlenen 25 tarım işçisi gönüllünün saçmda yukarıdaki yöntemle diazinon arandı; örneklerin 6'sında tayin sınırları içinde diazinona rastlandı. Çözelti konsantrasyonunun, inkübasyon süresinin ve sç tipinin, diazinonun saça adsorpsiyonuna etkisi incelendi. Genel olarak siyah saça adsorpsiyonun boyalı saça göre daha fazla olduğu; inkübasyon süresi ve çözelti konsantrasyonu arttıkça, diazinonun saça daha fazla adsorbe olduğu gözlendi. Bu çalışmanın, pestisitlerin yol açtığı adli olguların çalışılmasına katkısı olacağı kanısındayız.
Özet (Çeviri)
Pesticides and their metabolites can be detected both in body fluids like blood and urine, and in less conventional matrices like the adipose tissue or the gastric contents. The detection of pesticides in hair is especially important in monitoring chronic exposure. However, the mechanisms by which the pesticides are incorporated into the hair matrix, from the body and the external environment, are still unclear. Moreover, little is known about the effects of the type and the physical condition of the hair on the incorporation of pesticides into hair. Diazinon is an organophosphorus type insecticide with a widespread use both in Turkey and worldwide. In this study, human scalp hair was analysed for diazinon by GC-MS operating in NCI mode. The mean recovery ratio of the extraction method was found to be 56.14±7.70%. The LOD of the method was 0.04ng/mg hair. The method was found to be linear in the 0-5ng/mg hair concentration range (=0.4319x-0.0322) with the corresponding correlation coefficient R2=0.9969. Hair from 25 agricultural workers, known to be exposed to pesticides in the last one year, was analysed for diazinon. Six of these samples found to be positive for diazinon. The effect of the solution concentration, the duration of the incubation, as well as, the hair type, on the adsorption of diazinon onto hair was investigated. The observations revealed that there is more adsorption of diazinon onto black hair than blond-dyed hair. Moreover, diazinon was observed to be adsorbed more as the concentration of the solution and/or the duration of incubation increased. We believe that this study will be beneficial for the investigations of the forensic cases caused by diazinon.