Ergenlik döneminde dinlenilen müzik türü ile kendine zarar verme davranışı arasındaki ilişki
  1. Tez No: 144499
  2. Yazar: SAADET ÖZGAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEYLAN ZİYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
60 6.Özet Çalışmamız 2004 yılında İstanbul ilinde bulunan Haliç Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Doğuş Üniversitesi, Mimar Sinan Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi'nde yaşlan 17- 28 arasında değişen 207 kız, 238 erkek üniversite öğrencisiyle yapılmış olup, ergenlik döneminde dinlenilen müzik türü ile kendine zarar verme davranışları arasındaki ilişki incelenmiştir. Ergenlik döneminde kendine zarar veren ergenler deney grubunu, kendine zarar vermeyen öğrenciler kontrol grubunu oluşturmaktadır. Kendine zarar verme davranışının cinsiyete göre farkhlaşmadığı saptanmıştır. Kendine zarar verenlerin %11'i kız, %12.4'ü erkektir. Arabesk, yerli protest, etnik, rock, yabancı pop, yabancı rock, yabancı protest, yabancı etnik müzik türlerinde müzik dinlemenin kendine zarar verici davranışını anlamlı derede arttırdığı bulunmuştur. Kendine zarar veren grupta, kendine zarar verme davranışı türlerinin cinsiyete göre farklılaştığı görülmüştür. Kızlarda daha çok saç koparma ve tırnak yeme, erkeklerde ise kendini yakma ve sert cisimleri yumruklama davranışları saptanmıştır. İntihar düşüncesi ve girişiminin kendine zarar veren grupta daha fazla görüldüğü saptanmıştır. Kendine zarar veren grup, hayatin anlamsızlığı, ölüm ve madde kullanımı temalı müzikleri kendine zarar vermeyen gruptan daha fazla dinlemektedir. Kendine zarar vermeyen grubun, yaşamdan duyulan mutluluk temalı müzikleri kendine zarar veren gruba göre daha çok dinlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Summary Oar study has been conducted with 207 female, 238 male university students in Haliç University, Bilgi University, Kadir Has University, Doğuş University, Mimar Sinan University, İstanbul University. Students were aged between 17 and 28. Relationship between music listened in adolescence and self-harm behaviours was investigated. Those adolescents who harmed themselves composed the experiment group and those who did not harm themselves composed the control group. We observed mat self-injurious behavior doesn't differentiate with regard to gender. Among individuals who harmed themselves, 1 1% were female and 12.4 % were male. Listening to music types like arabesk, national protest, ethnic, rock, foreign pop, foreign rock, foreign protest, foreign ethnic was found to increase self-harming behaviours. It has been observed mat kinds of self harm behaviours changed according to gender. Females showed hair pulling and nail biting, and males burning one self and fisting though things. Suicide attemps and thoughts were found to be more in self mutilators than non-self mutilators. We found that non-self mutilators listened to musics with“happiness out of life”thema more than self mutilators.