Anormal implantasyon ve plasentasyona bağlı gelişen gebelik komplikasyonlarına sahip gebelerde saçta metabolomiks analizi
Metabolomics analysis of hair in pregnant women with pregnancy complications due to abnormal implantation and placentation
- Tez No: 633033
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUKADDES GÜRLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Preeklampsi (PE), HELLP sendromu gibi gebelik komplikasyonları, benzer patofizyolojik mekanizmalarla ortaya çıkan, mortalite ve morbiditesi yüksek olan, sadece gebeliğe özgü hastalıklardır. Etiyolojisi halen bilinmeyen, hem anne hem de fetüsün sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan bu hastalıkların tarama, erken teşhis, takip ve tedavisinde kullanılabilecek sağlam biyomarkırları tanımlamak amacıyla, ilk kez bu araştırmada, yeni doğum yapmış annelerin saç örneklerinde ileri kromatografik tekniklerden olan gaz kromatografi-kütle spektrometresi (GC-MS) kullanılarak metabolomiks analizi yapıldı. Araştırmaya PE, HELLP sendromu ile takip edilen veya kliniğe başvuran 29 hasta ve 21 sağlıklı gebe katıldı. Katılımcılardan saç örneği alınarak gebelik trimesterlerine göre 3 cm'lik segmentlere ayrıldı ve GC-MS'de saçta metabolomiks analizi yapıldı. Bulunan sonuçlar trimesterlere göre anlamlı değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Pregnancy complications such as preeclampsia (PE) and HELLP syndrome, have adverse effects on the health of both mother and fetus during pregnancy, and thereafter. These complications are the leading causes of maternal and fetal morbidity and mortality. These are pregnancy-specific diseases which occur with similar pathophysiological mechanisms. In this study, gas chromatography-mass spectrometry (GC-MS) was used in hair samples of newborn mothers, in order to identify robust biomarkers that can be used for screening, early detection, follow-up and treatment of PE, which etiology is still unknown and which has negative effects on the health of both mother and fetus. The hair metabolome has been recognized as a valuable source of information in pregnancy research, as it provides stable metabolite information that could assist with studying biomarkers or metabolic mechanisms of pregnancy and its complications. The aim of this study was to investigate hair metabolom profile of pregnant women with PE and healthy woman. 29 PE patients and 21 kontrols were included into this study. Hair samples were taken from the participants and divided into 3 cm segments according to pregnancy trimesters. The hair samples were analysed using GC-MS. The results showed a significant change compared to the trimesters.