ILO temel haklar ve ilkeler bildirgesi ve Kazakistan' daki uygulamalar açısından değerlendirilmesi.
ILO- declaration on fundamental principles and rights at work and its analysis on Kazakhstan.
  1. Tez No: 144528
  2. Yazar: MUHTAR MUSAKULOW
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
11 ÖZET Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), 1998 yılında Cenevre'de toplanan 86. Genel Konferansında“Çalışmaya İlişkin Temel Haklar ve İlkeler ILO Bildirgesi ve İzlenmesi”adıyla bir Bildirge kabul edilmiştir. Bildirge öncelikle: Sendika Özgürlüğü ve Toplu Pazarlık Hakkının Etkin Biçimde Tanınmasını; istihdamda ve Meslekte Ayrımcılığın Ortadan Kaldırılmasını; Zorla ya da Zorunlu Çalışmanın Tüm Biçimlerinin Ortadan Kaldırılmasını; ve Çocuk İşçiliğine Etkin Biçimde Son Verilmesini öngören temel haklara ilişkin olarak dört alanı teyit etmektedir. Bildirge, belirlenen amaçların tam olarak yerine getirebilmesi için bir de izleme mekanizması öngörmüştür. İzleme mekanizması, Yıllık Rapor ve Küresel Rapor olmak üzere iki temel esas üzerine kurulmuştur. 1993 yılından itibaren ILO üyesi olan Kazakistan Cumhuriyeti bugüne kadar Temel Sözleşmeler de dahil olmak üzere toplam 16 ILO sözleşmesini onaylamıştır. Çalışma şunu gösteriyor: Esas itibariyle, Kazakistan'da Bildirge kapsamındaki temel hak ve ilkelerin hemen hemen tamamı ulusal mevzuatta yer almaktadır. Ancak her gelişmekte olan ülkede olduğu gibi Kazakistan'daki bu yasal düzenlemelerin hayata geçirilmesi açısından ve demokratik sürecin sağlıklı işleyebilmesi için yapılacak işlerin daha çok olduğunun unutmamalıyız.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY After several years of discussion and intense negotiations, on 18 June 1998 the International Labour Conference adopted a Declaration on fundamental principles and rights at work and its follow-up to promote the implementation of these principles and rights. Said instrument makes provision for Member States to respect, promote, and implement in good faith, freedom of association, the right to organize and effective recognition of the right to bargain collectively; the eradication of all forms of forced labour; the effective abolition of child labour; and the elimination of discrimination as regards employment or occupation. There was agreement from the outset that the Declaration should be accompanied by a meaningful and effective follow-up, which would be strictly promotional in nature and not involve any punitive aspect, duplication of existing procedures or new obligations. Its aim is to encourage member States to promote the fundamental principles and rights reaffirmed in the Declaration, and for this purpose to allow the identification of areas in which the ILO's technical cooperation may be useful in supporting the efforts of member States. Since 1993 when Kazakhstan has become a member of the ILO, there are totally 16 ratified Conventions including Core Conventions. It is understood, that generally, all of the Fundamental Conventions has been implemented by national legislative. But like in most of developing countries, there are plenty of treatment should be done in Kazakhstan.