Sinema ve edebiyat estetiği açısından Çalıkuşu uyarlamaları.
Cinema and literature adaptations of Çalıkuşu from the esthetic aspect
  1. Tez No: 144529
  2. Yazar: EMEL ASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK YALÇIN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 321
Özet
u ÖZET“Sinema ve Edebiyat Estetiği Açısından Çalıkuşu Uyarlamaları”başlıklı bu tez giriş ve sonuç kısımları hariç toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Çalıkuşu romanının tahlili, ikinci bölümde Çalıkuşu filminin çözümlenmesi yapılmış, üçüncü bölümde ise film ve roman arasındaki farklılıklar belirtilmiştir. Tezin giriş kısmında romanın yazan Reşat Nuri Güntekin'in hayatı, edebi kişiliği, eserleri belirtildikten sonra yazar ve Çalıkuşu romanı hakkında yapılan incelemeler tanıtılmakta, romanla ilgili bazı önemli bilgiler verilmektedir. Birinci bölümde, roman E. M. Forster'ın Roman Sanatı adlı kitabı temel alınarak;“Öykü, Kişiler ve Olay Örgüsü”başlıkları altında tahlil edilmektedir.“Öykü”de romandaki olayların zamana göre sıralanışı,“Kişiler”de romandaki tip ve karakter diyebileceğimiz tek yönlü ve çok yönlü kişilerin kronolojik olarak incelenmesi,“Olay Örgüsü”nde ise, romandaki olayların birbirleriyle neden-şonuç ilişkilerine göre değerlendirilmesi yapılarak romanın tahlili tamamlanmıştır. İkinci bölümde Çalıkuşu filminin çözümlemesi yapılmıştır. Film çözümlemesinde temel alman kitap Nijat Özön'ün Sinema Sanatı adlı kitabıdır. Bu bölüm“Teknik Bilgiler, Filmin Bölümlerinin Listesi, Dramatik Çözümleme ve Sinematografik Çözümleme”başlıklarından meydana gelir.“Teknik Bilgiler”de; filmin yönetmeni, kameramanı, oyuncuları, yapım yılı, türü ve yapım evi gibi teknik bilgiler verilir.“Filmin Bölümlerinin Listesi”nde; filmdeki her bir karenin tespiti yapılmıştır.“Dramatik ve Sinematografik Çözümleme”kısımlarında da senaryonun kuruluşu, diyalog ve monologlar, kişiler, çevre, görüntü ve çekimler, dekor ve kostümler, aydınlatma ve ışık son olarak da ses ve müzik açısından film incelenmiştir. Son bölüm olan üçüncü bölüm“Film ve Roman Arasındaki Farklılıklar”adım taşır. Bu bölümde romanda olup filmde olmayan ve filmde olup romanda olmayan noktalar zaman sırasına göre tespit edilmiştir. Sonuçta ise iki farklı sanat dalının ürünü olan film ve romanın, kendi içlerinde değerlendirmesi yapılarak tez tamamlanmış, kaynakçada tezin hazırlanmasında faydalanılan kitap ve makalelerin künye bilgileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This thesis titled“Cinema and Literature Adaptations of Çalıkuşu from the Esthetic Aspect”consists apart from the introduction and results part of three parts. In the first part there is an analysis of the novel“Çalıkuşu”, the second part deals with an analysis of the“Çalıkuşu”movie. The third part embraces the differences between the novel and the movie. In the Introduction of the thesis the life, character and works of Reşat Nuri Güntekin, the author of Çalıkuşu, are introduced then studies on the author or the novel are reported, and important information about the novel is given.“.In the first part of the thesis, the novel is analyised in three headlines. ”Story, Characters and Sequence of Events“ based on E. M. Forster's book ”Aspects of the Novel“. With the events ordered according to time in ”Story“, the chronological analysis of characters in ”Characters“, the cause and effect relation of the events in ”Sequence of Events“ the analysis of the novel is completed. ”The second part is an analysis of the Çalıkuşu movie. The basic literature for this part has been Nijat Özön's Aspects of the Movie. This part is structured as“Technic Details”,“List of the Episodes”,“Dramatic Analysis”and“Cinematographic analysis”. In“Technich Details”details like the director, the cameraman, actors, production year, kind and company are given. In“List of the Episodes”every film clip has been examined. In“Dramatic and Cineamtographic Analysis”the making of the scenario, dialogues and monologues, characters, environment, picture and shooting, decor and costume, light and finally sound and music have been examined. The third and also the final part of this study called“The Differences between the Movie and the Novel.”Under this title a profound investigation has been made on the points which are in the novel but not in the movie and vice versa. Finally, the thesis has been finished with the research of two different products of various branches of art, respectively and in their own frame. In the references part the names of books and articles, which have been resource for writing this thesis have been listed.