Modernlik ve kadın bedenine yönelik söylem ve pratikler: Ankara' da güzellik merkezi ve salonlarına giden kadınlar üzerine bir inceleme
Modernity and discources and practices towards women's bodies: A study on women visiting beauty centers and salons in Ankara.
  1. Tez No: 144530
  2. Yazar: SEVİM ODABAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULKERİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 463
Özet
Bu çalışma güzellik merkezi ve salonlarına giden kadınların beden algılarım, hayat evrelerinde bedenleri ile ilgili izledikleri stratejileri ve güzellik, moda, diyet gibi kadın bedenine yönelik söylem ve pratikler karşısında nasıl bir tavır aldıklarım incelemekte ve tartışmaktadır. Çalışmanın ampirik verileri mülakat ve katılımlı gözlem tekniğine dayalı olarak Ankara' nm farklı semtlerindeki 16 güzellik merkezi ve salonunda hizmet alan 100 kadın ve 16 güzellik uzmanından derlenmiştir. Bu veriler ışığında çalışma, modern toplumda, kadın bedenine yönelik söylem ve pratiklerin kadınları kapitalist toplumunun kültürel kurbanlarına dönüştürdüğü, bedenlerini nesneleştirdiği ve kolonize ettiği iddialarının aksine; kadınların bu söylem ve pratiklere gözleri kapalı bir şekilde boyun eğmediklerini ve kendi niyet ve eylemleri çerçevesinde bu söylem ve pratikleri işe koştuklarım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is about women visiting beauty center and salons and explores their perceptions of the body, the strategies they employ to improve their bodies at various states of their lives and the attitues they take towards discourses and practies concerning women's bodies in connection with beauty, fasihon and diet. The emprical data of the study have been collected through interviews and participant observations from 100 women visiting and 16 beauticians in, 16 beauty centers and salons in diffrent districts of Ankara. Based on these empirical data, the study argues and substantiates that rather than being turned into cultural victims of the capitalist society and having their bodies objectified and colonized by discourses and practies of modernity towards female bodies, the women in this study do not blindfoldedly submit themselves to these discourses and practies, instead they harness them to their own ends and purposes depending on their own needs and intentions.