The ethical turn and cinema: Politics and aesthetics of Jacques Rancière
Etik dönüş ve sinema: Jacques Rancière'in siyaset ve estetiği
- Tez No: 387732
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET GÜRATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Fransız filozof Jacques Rancière demokrasi, edebiyat, görsel çalışmalar özelinde sinema'yı da içeren geniş bir alanda eserler vermiş ve çalışmalarının İngilizce'ye çevrilmesi sonrasında geniş bir dinleyici kitlesine ve akademik ilgiye kavuşmuştur. Eserleri ona estetik ve siyaset bilimine benzer bir açıdan bakmasına olanak veren yeni bir eşitlik anlayışına dayanır. Bu tez, Rancière'in estetik ve siyaset teorilerine dair derin bir kavrayış kazanmayı ve Ranicere'in etik dönüş kavramının sinemadaki yansımalarını araştırmayı hedeflemektedir. Etik dönüş, belirli bir açıdan, Sovyetlerin yıkılışı ardından siyaset ve estetikte olagelen değişime işaret eder. Bu tez, etik dönüşten sonra ortaya çıkan yeni etiğin sinemada izini sürmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç ile tez, Rancière'in farklı eserlerindeki siyaset ve estetik teorilerinin etik dönüş ile ilişkisini incelemekte ve etik dönüş sonrası siyaset ve estetikteki birbiri ile bağlantılı değişimleri araştırmaktadır. Bu analiz Alfonso Cuarón'un Son Umut (2006) filmin yeni bir okumasına da imkan sağlamaktadır. Son Umut'un bu okuması etik dönüşün sinemadaki yansımalarının yanı sıra Sovyetlerin yıkılışı ve etik dönüş sonrasında ortaya çıkan dünyaya dair motiflerin görülmesi için de bir fırsat yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
French philosopher Jacques Rancière has worked on wide range of topics including democracy, literature, the visual arts, particularly film. After translation of his works to English, he found a wide audience and academic interest. His works are based on mostly a new understanding of equality, which gives him chance to approach both politics and aesthetics from similar point of views. This thesis aims at gaining an insight the relation between political and aesthetic theory of Rancière and to understand reflections of his notion of the ethical turn, on cinema. The ethical turn points a certain aspect of the changes in politics and aesthetics after the fall of the Soviets. This thesis aims to investigate this new ethics in cinema that emerged after the ethical turn. With this aim, the thesis scans the theories of politics and aesthetics and their relation with the ethical turn in different works of Rancière and searches for the interdependent changes in politics and aesthetics after the ethical turn. This analysis permits a new reading of Alfonso Cuarón's Children of Men (2006).The reading of Children of Men alongside of an analysis of reflections of the ethical turn in cinema, opens a room for catching the motives of the ethical turn in the world order after the ethical turn