Evlilik uyumunun ve çeşitli demografik değişkenlerin menopoza ilişkin belirtilerle ilişkisinin incelenmesi.
The Investigation of the relationship between the marital satisfaction, demographic variables and menopausal symptoms
- Tez No: 144531
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜVEYDE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırmada evlilik uyumu, birlikte yaşanılan çocuk sayısı, çalışma durumu, yaş ve eğitim düzeyi değişkenleri menopoz döneminde ortaya çıktığı öne sürülen belirtiler açısından 44-65 yaşlan arasındaki kadınlarda incelenmiştir. Araştırmanın amacı, evlilik uyumu, birlikte yaşanılan çocuk sayısı, çalışma durumu, yaş ve eğitim düzeyi değişkenlerinin menopoz döneminde ortaya çıktığı öne sürülen belirtileri yordayıp yordamadığmı belirlemektir. Araştırmanın ömeklemini 3 farklı evlilik uyum düzeyinden (mutlu, orta seviyede mutlu, mutsuz), 3 farklı sayıda çocuğu ile birlikte yaşayan, 3 farklı çalışma durumundaki, 3 farklı eğitim düzeyindeki 44-65 yaşlan arasında 2 farklı yaş grubunun (44-54 yaş, 55-65 yaş) toplamı olan 244 kadm denek oluşturmuştur. Araştırmada menopoz döneminde ortaya çıktığı öne sürülen belirtileri belirlemek amacıyla Belirti Tarama Listesi ve evlilik uyumunu ölçmek amacıyla Çiftler Uyum Ölçeği (Dyadic Adjustment Scale- DAS) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Aşamalı Çoklu Regresyon Analizi ve Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon tekniği kullanılmıştır. Araştırmamızın amacı olan menopoz döneminde ortaya çıktiğı öne sürülen belirtileri ve belirtilere ilişkin faktörleri yordamada katkısı olan değişkenlere ilişkin bulgulanmız, sırasıyla yaş, evlilik uyumu ve eğitim düzeyinin toplam belirtileri; evlilik uyumu, eğitim düzeyi ve yaşın psikolojik faktör puanlannı; yaş, evlilik uyumu ve çalışma durumunun somatik faktör puanlannı; yaş, evlilik uyumu ve eğitim düzeyinin psikosomatik faktör puanlarım yordamada anlamlı katkısının olduğu göstermiştir. Araştırma bulguları, evlilik uyumu, çalışma durumu, yaş ve eğitim düzeyi değişkenleri ile menopoz döneminde ortaya çıktığı öne sürülen belirtiler ve belirtilere ilişkin faktörler arasında ters yönde anlamlı bir ilişkinin olduğunuuı göstermiştir. Ayrıca, sözü edilen belirtiler ile birlikte yaşamları çocuk sayısı değişkem arasında ise pozitif yönde bir ilişki dlduğu bulunmuştur. Araştırma bulguları diğer ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçları çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the present study, menopausal symptoms were investigated acording to marital adjustment levels, number of children at home, work status, age and educational levels of women. The main objective of the present research is to identify whether marital adjustment, number of children at home, work status, age and education levels predict or not the symptoms related with menopause. The sample consisted of 244 women subjects representing 3 different marital adjustment levels, 3 different number of children at home, 3 different work status, and 3 different education levels with a range of 44-65 years old by forming 2 different age groups (44-54 years old, 55-65 years old). The Symptom Checklist was used to measure menopausal symptoms. In addition to this, Turkish form of the DAS was used to measure marital adjustment. Data were analysed using Stepwise Multiple Regression Analysis, and Pearson Moments Corrolation techniques. The results indicated that the variables that gave meaningful contribution in predicting the total menopausal symptoms were age, marital adjustment, and education level. On the other hand, variables which gave meaningful contribution in predicting psychological factors are marital adjustment, education level, and age. The variables which gave meaningful contribution in predicting somatic factors are age, marital adjustment and working status. In addition to this, variables which gave meaningful contribution in predicting psychosomatic factors are age, marital adjustment, and education level. Within the scope of research, there were meaningful negative relationship between the independent variables and the menopausal symptoms. In addition to this, there were meaningful positive relationship between number of children and and the menopausal symptoms.The results of the study were discussed with the results of the studies carried out in other countries.