İki aşiret arasında kültürel rekabet ve çatışma
Cultural competition and conflict between two tribes.
- Tez No: 144533
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SUAVİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
ÖZET Saha çalışmasına dayalı olan bu araştırmanın konusu, Osmanlı dönemi iskân siyasetinin yol açtığı zorunlu göçün bir sonucu olarak Ankara'nın Haymana ilçesinde yerleşikliğe geçen iki aşiret arasındaki çatışma dinamiklerinin tarihsel bir bakjş açısıyla sergilenmesidir. Bu ana sorun çerçevesinde çalışma iki düzlemde ele alınmıştır. Bunlardan ilki, yerleşik hayata geçiş sonrası aşiret yapılarında ortaya çıkan farklılaşmaları saptayabilmek amacıyla aşiretlerin toplumsal ve ekonomik yapılan ile akrabalık yapısı ve ilişkilerinin incelenmesi oluşturmuştur. Yapısal farklılaşmaların ortaya konulabilmesi amacıyla aşiret sistemine ilişkin yapılmış alan çalışmalarıyla karşılaştırma yapılmasına çalışılmıştır. Diğer bir düzlemde ise aşiretler arasındaki çatışma ve aşiretlerin kimlik ve kültürlerini koruma dinamiklerine yer verilmiştir. Bu amaçla aşiretler arasındaki temas mekanizmalarına ve kimlik sınırlarına değinilmiştir. Evlilik ve ticaretin ise aşiretler arasındaki en belirgin kimlik sınırları olduğu ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak, özgün kültürel coğrafyanın değişimi sonrası yeni toplumsal ve ekolojik çevreye uyarlanma sürecinde ortaya çıkan stratejiler ile aşiretler arasındaki çatışmanın birbiriyle sıkı bir ilişkisi olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Based on a field study, the subject of this study is presenting the dynamics of conflicts between two tribes which settled in Ankara's Haymana district as a result of migration caused by Ottoman settlement policy in historical viewpoint. In this main framework, the study examined in two levels; the first being analyzing the social and economic structures together with the kindship structures of the tribes in order to, determine the transformations which take place in the tribal structures in the post-settlement era. In order to elucidate the structural transformations, the former studies on the tribal system was tried to be compared with this study. and secondly, conflicts between the tribes and dynamics of protecting their culture and identity were dealt with. To this end, the interaction mechanisms and identity borders between the tribes in question were mentioned. Marriage and trade were observed as the most evident identity borders among others. Consequently, it is determined that there is a strict relationship between the strategies of these tribes aiming at the adaptation to a new social and economic environment after leaving their authentic cultural geography and conflict and rivalry between these two tribes.