Kütüphanecilikte sürekli eğitim: Ankara'da bulunan sürekli üniversite kütüphaneleri üzerine bir inceleme
Continuing education in librarianship: A survey on Ankara University libraries
- Tez No: 144549
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLBÜN BAYDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Sürekli eğitim, yaşam boyu eğitim kavramı içerisinde yer almaktadır. Bilgüerinin güncellemelerine yardımcı olan sürekli eğitim kütüphanecilerin mesleki gelişmeleri içinde önemli bir yer tutmaktadır. Hızla gelişen ve değişen mesleki formasyon içerisinde, kütüphaneciler bu gereksinimlerini karşılamakta ancak sürekli eğitimden yararlanabilmektedirler. Çalışmamızda“üniversite kütüphanecilerinin mesleki gelişimleri için nasıl bir.v ? eğitim programı geliştirilebilir?”sorusuna yanıt aranmaya çalışılmıştır. Hipotezimiz;“Üniversite kütüphanecilerinin mesleki gelişmelere uyumu, gereksinimlerine göre bir program çerçevesinde düzenlenip planlanmış ve eğitimden sorumlu kurum ve kişilerin kimler olacağı belirlenmiş bir sürekli eğitim programıyla sağlanabilir ”olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda betimleme yöntemi kullanılmıştır. Literatür çalışması yapılmış ve anket, görüşme teknikleri uygulanmıştır. 28 anket sorusu, üniversite kütüphanelerinde çalışan 101 kütüphane çalışanına sorulmuştur. Bilgi ve belge yönetimi bölüm başkanları ve meslek dernek başkanları ile 33 sorudan oluşan bir görüşme gerçekleştirilmiştir. Araştırmamız sonucunda hipotezimiz doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The concept of life long learning is also involves continuous education. Continuous education has an important role in improving professional knowledge of librarians. Librarians have been benefiting from continuous education to meet their education needs in the context of their professional formation which shows rapid development and changes. This particular study aims to answer the question of“how could an education program for university librarians' professional improvement be developed?”It was hypothesized as“the adaptation of professional improvement could be provided by continuous education program which is organized according to the university librarians' needs, and points out responsible institution and individuals for this particular education”. Descriptive research method that involves literature analysis, questionnaires and interviews was used. The questionnaire which includes 28 questions was answered by 101 librarians. 33 interviews were conducted with head of library schools and presidents of library associations. The hypothesis was confirmed as a result of study.