Üniversite kütüphanelerinde yönetime katılma: Ankara Üniversitesi Kütüphaneleri üzerine bir inceleme
Participative management in the university libraries: A survey on Ankara University Libraries
- Tez No: 144548
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Eğitim ve Öğretim, Information and Records Management, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
?Kişilerin çalıştıkları kurumu ve işlerini etkileyen sorunların çözümüne fikir katkısında bulunmaları“ anlamında ele alınan ”yönetime katılma“, günümüz çağdaş yönetim anlayışlarının temelini oluşturmaktadır. Bireyin fikrinin sorulması, kişide, danışan tarafından saygı gördüğü, kendisine değer verildiği izlenimini uyandırarak, manevi bir doyum yaratmaktadır. Bu nedenle de personelin işiyle, kuruluşun başarısı ya da başarısızlığıyla daha yakından ilgilenmesini sağlamak; kararlarda onların fikir ve önerilerini almak gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışmanın hipotezi ”Kütüphane personelinin fikrinin alınarak, kararlara katılımının sağlanması ile kütüphanecilerin işlerini severek yapmaları arasında anlamlı bir ilişki bulunmaktadır." olarak saptanmıştır. Bu hipoteze dayalı olarak, üniversite kütüphanelerinde çalışan kütüphanecilerin iş tatmininde yönetime katılma, önemli bir faktör olarak görülmekte olup, araştırma bu doğrultuda yürütülmüştür. Üniversite kütüphanelerinde, yönetime katılma anlayışına dayalı yönetim biçimlerinin uygulanması durumu, üniversite kütüphanecilerinin görüşleri ve konuya yaklaşımları ele alınarak değerlendirilmiştir. Ankara'daki 6 üniversite kütüphanesi örneklem olarak seçilerek; 71 kütüphanecinin anket sonuçları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular SPSS istatistik paket programında değerlendirilmiştir. Sonuçta kütüphanecilerin işleriyle ilgili alınacak kararlarda yöneticileri tarafından fikrinin alınması ile işlerini severek yapmaları arasında anlamlı bir ilişkinin varlığı saptanarak; Ankara'daki üniversite kütüphanelerinde yönetime katılma anlayışının yöneticilerin çoğunluğu tarafından uygulandığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Participative management”, which is defined as personnel's participation in terms of expressing his or her opinion to the solution of problems which effect their jobs and the institution where they work, constitutes the basis of today's modern management approaches. Being consulted as an advisor will create the feeling of being respected and being perceived as an important person and thus results self-satisfaction on behalf of the employee. Therefore, it is necessary to maintain the personnel to be deeply involved with his or her job, with the success or failure of the institution, and to ask for their opinions during the decision-making process. In this regard, the hypothesis of this paper is claimed as“ There is a positive correlation between the librarians' enjoying their jobs and providing them to participate in the decision-making process by taking their opinions”. Relying on this hypothesis, participative management is supposed to be an important (major) factor of the job satisfaction of university librarians and the research is conducted in this direction. The application of management approaches, especially on participative management at the university libraries, was evaluated by undertaking the opinions of the university librarians and their approaches to the subject. 6 university library in Ankara were selected as sample for this research and inquires were made to 71 librarians; answers were evaluated with the SPSS statistical package program. As a conclusion, it is determined that there is a positive relationship between librarians' enjoying their jobs and participative management applied by their managers, and most of the managers of university libraries in Ankara execute participative management.