A Stylistic study of Yeni Hayat
  1. Tez No: 144551
  2. Yazar: SERPİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÖZÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
ÖZET Bu çalışmada Orhan Pamuk'un 'Yeni Hayat' romanını çözümlemek ve romandaki dil kullanımına ilişkin bir yorum yapabilmek amacıyla söyleme dayalı biçembilim yöntemlerinden biri kullanılmıştır. Bu çözümleme John Haynes'in M.A.K. Halliday'in aynı adlı kuramından uyarlanmış Dizgeci-İşlevsel Dilbilim Kuramı'na dayandınlmıştır.Bu kurama göre cümlelerin içerdikleri düşünsel işlev, metinsel işlev ve kişilerarası işlev olmak üzere üç dilsel işlev vardır. Haynes'e göre dilbilimsel verilere gönderme yapmaksızın ve bu dilbilimsel verilerin anlam ve bağlamla nasıl ilişkilendiğini anlamaksızın metinlerin detaylı bir biçimde incelenmesi mümkün değildir. Yazınsal eserlerde ifadenin gerçekleştirilebilmesi için dilde varolan dilbilimsel verilerin kullanılması gerekir. Yazınsal bir eserin daha iyi yorumlanabilmesi için biçembilim alanında dilbilimsel ve yazınsal veriler birarada kullanılmalıdır. 1. bölümde çözümlemede kullanılan terimler ve kuram tanıtılmış, farklı disiplinler arasındaki ilişkiler ifade edilmiş ve yöntem ile birlikte amaç ve hipotez belirtilmiştir. 2. bölümde dilbilim, yazın ve buluşma noktaları olan biçembilim arasındaki ilişki ifade edilmiş ve çalışma alanlarına değinilmiştir. Biçem teriminin farklı dilbilim kuramlarındaki tanımları verilmiştir. Dizgeci-İşlevsel Dilbilim Kuramı dil işlevleri aracılığıyla açıklanmıştır. 3. bölümde dilsel işlevleri incelemek amacıyla söyleme dayalı biçembilim yöntemlerinden Dizgeci-İşlevsel analiz romana uygulanmıştır. Dilbilimsel düzlemler (söylem, biçim ve töz) ve dilbilimsel olmayan düzlemler (bağlam ve ideoloji) başlıkları altında dilin üç temel işlevi romandan alınan örneklere uygulanmıştır. KişilerarasıILI işlevini İrdelemek için romandaki kimi konuşmalar incelenmiştir. Tümce yapılan geçişsellik ve konulama açısından çözümlenmiştir. Romanda konuşma dilinin söylem kurallarını yansıtır gibi görünen bazı bölümler, böyle düşünmemize neden olan belirgin yapılan göstererek töz düzleminde incelenmiştir. Dilbilimsel düzlemler ve işlevler incelendikten sonra romanın ana fikrini yansıtabilmek için bu düzlem ve işlevlerin detaylı bir yorumlaması yapılmıştır. 4. bölümde Pamuk ve eserleriyle ilgili daha önceden yapılan yorumlara yer verilmiştir. Bu yorumların ikisine diğerlerinden daha çok değinilmiştir. Çözümlemelerin biri Brendemoen tarafından yapılan 'Kara Kitap'm dilbilimsel bir incelemesi, diğeri ise Ecevit tarafından yapılan 'Yeni Hayat'ın yazınsal eleştirisidir. Biçem çözümlemesine dayanan 'Yeni Hayat' yorumumuzda her ikisine de zaman zaman yer verilmiştir. Sonuç bölümünde yazınsal eserlerin biçem çalışmalarında kullanılan Dizgeci- îşlevsel çözümlemeye dayalı bulgular tartışılmıştır. Yazınsal metinlerde, dilbilim kuramlannın uygulanmasıyla gerçekleştirilen biçem çözümlemesinin, metindeki yazınsal dil kullanımının daha iyi anlaşılmasını sağladığı görülmüştür. Bu çözümlemede yazınsal verilere de başvurulmasının faydalı olacağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this study has been to analyze Orhan Pamuk's 'Yeni Hayat' in accordance with one of the methods of discourse centered stylistics in order to make a comment on his use of language in this novel. The analysis is based on the Systemic-Functional Linguistic Theory adopted by John Haynes from M.A.K. Halliday's Systemic-Functional Grammar. This theory accounts for three functions of language which are included in the linguistic levels of sentences. These functions of language are the ideational function, the textual function and the interpersonal function. Haynes (1989) states that discussion of texts cannot be carried to any depth or into a detail, without reference to linguistic detail, and without an understanding of how linguistic detail connects to meanings, motives and circumstances. Literary works include the resource of each level in order to mean something To get a better interpretation of a literary work, linguistic evidence and literary evidence should be used together in the field of stylistics. In Chapter I, the terms and the theory used in the analysis were introduced, the relationship between related disciplines was stated, and hypothesis and the aim together with the method were indicated. In Chapter II, the relationship between linguistics, literature and their meeting ground stylistics was stated and their working fields were noted. The term style was explained as a concept in different theories of linguistics. The Systemic-Functional Linguistic Theory was explained by means of functions of language. In Chapter III, based on discourse stylistics, a Systemic- Functional analysis of the novel was carried out to study the functions of language. Under the headings of linguistic levels (discourse, form and substance) and non-linguistic levels (situationand ideology), three broad functions of these levels were applied to the examples from the novel. Some conversations were studied to discuss interpersonal function. Clause structures were analysed in term of transitivity and thematization. Some parts in the novel which seem to reflect discourse rules of spoken language were studied at the level of substance by showing the significant usages that make us feel so. After studying the linguistic levels and the functions in the novel, a detailed interpretation of these levels and functions were made to show the overall ideation in the novel. In Chapter IV, some general remarks on Pamuk and his works were stated. Two of the interpretations were mentioned a bit more detailed than the others. One of the analyses is a linguistic study of Pamuk's 'Kara Kitap' by Brendemoen and the second one is a literary review of 'Yeni Hayat' by Ecevit. Both of them were referred in our interpretation of 'Yeni Hayat' which is based on stylistic analysis. In conclusion section, our findings based on systemic functional analysis which is a method used in stylistic study of literary works were discussed. It has been observed that a stylistic analysis of a literary text making use of the theories of linguistics provides a better understanding of literary use of language. It would also be helpful to make use of some literary evidence.