Fikri-Sınayi haklar açısından paralel ithalat -AB ve Türkiye-
Intellectual and industrial property rights and parallel imports -EU and Turkey-
  1. Tez No: 144554
  2. Yazar: A. SAADET ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURKUT İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Toplulukları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
214 ÖZET“Paralel ithalat”genel olarak, fikrî ve sınaî hak sahibinin rızası ile piyasaya sürdüğü malların, fikrî ve sınaî hak korumasının olduğu ülkeye veya bölgeye ithalatı şeklinde tanımlanmaktadır. Devletler veya AB gibi bölgesel birlikler, hak sahibinin rızası ile o ülkede veya birlik alanında ilk kez piyasaya sürüldüğü anda, o mal üzerinde fikrî ve smaî hakkın tükeneceği esasma dayalı;“hakların ulusal tükenmesi”veya“hakların bölgesel tükenmesi”ilkelerini geliştirmişlerdir. Bu ilkelerin temelinde, fikrî-sınaî hakka dayanan ve malm ticaret alanında serbest dolaşımını engelleyebilecek inhisarî yetkinin tükenmesi yatmaktadır. Bu ilkelerin doğal sonucu, hak sahibinin; rızası ile ülke veya bölge sınırlan dışında piyasaya sürdüğü orijinal malların, üçüncü kişiler tarafından paralel ithalatım önleme yetkisi olduğudur.“Hakkın uluslararası tükenme”ilkesini kabul etmeyen bu yaklaşım aslmda fikrî-sınaî hak sahiplerine pazarları bölme ve farklı pazarlarda farklı fiyatlar uygulama imkânı vermektedir. AB gibi bölgesel birlikler, entegrasyon hedefleri doğrultusunda bu bölünmenin önüne“bölgesel tükenme”ilkesini geliştirerek geçmişlerdir. Gümrük birlikleri de malların serbest dolaşımı ve üçüncü ülkelere karşı ortak bir dış ticaret politikası gerektiren oldukça yoğun bir entegrasyon biçimidir. Bu entegrasyon şeklinde, ilgili mevzuatın oldukça geniş kapsamlı bir uyumlaştırması da söz konusudur. Bunun doğal sonucu gümrük birliklerinde de“hakkın gümrük birliği alanında tükenmesi”ilkesinin benimsenmesidir.215 Oysa Türkiye-AB arasında gümrük birliğini tesis eden 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararında tamamen aksi bir yaklaşım sergilenmiştir. Bu Tez, gümrük birliğinin amaçlarından yola çıkarak, böyle bir yaklaşımın haklı görülemeyeceği esasına dayanmaktadır. Bu çerçevede Birinci Bölümde; paralel ithalat, fikrî ve sınaî haklar ve hak sahibinin inhisarî yetkileri, bu yetkilerin sınırlandırmaları ve haklan tükenmesi gibi kavramlar incelenmiştir. İkinci Bölümde; hakkın tükenme ilkesinin kıta Avrupa ve Anglo- Amerikan hukuk sistemlerinde uygulanması üzerinde durmuştur. Bu bölümde ayrıca TRIPs Anlaşması, çeşitli serbest ticaret anlaşmaları ve gümrük birliği anlaşmalarmdaki yaklaşıma da özellikle yer verilmiştir. Üçüncü Bölüm; konunun Avrupa Birliğinde nasıl düzenlendiğine ayrılmıştır. Kurucu Antlaşma hükümleri Adalet Divanının içtihatları ve ikincil mevzuat incelenen konular arasındadır. Bu bölümde ortaklık anlaşmaları ve Avrupa Ekonomik Alan Anlaşmasına da yer verilmiştir. AB Komisyonunun“Tükenme İlkesi”raporu da ayrıca incelenmiştir. Nihayet Dördüncü Bölümde; önce Türkiye'nin fikrî-sınaî hak mevzuatı ve hakkın tükenme ilkesi, Yargıtay ve doktrinin konuya yaklaşımı üzerinde durulmuştur. Daha sonra Türkiye-AB gümrük birliği ilişkisi ve 1/95 sayılı Ortaklık Konseyi Kararında konunun düzenlenme şekli incelenmiştir. Sonuç kısmında ise bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
216 SUMMARY As commonly referred“parallel importation is the importation of the goods into a national or regional territory where it is protected by an intellectual and industrial property rights after they have been put on the market with the right holder's consent. States and regional unions have developed the principles of ”national exhaustion of rights or“regional exhaustion of rights”which are based on the idea of an intellectual and industrial property rights of that goods are exhausted when such goods put on the market first time with the consent of the right holder. Exhaustion of the exclusive rights based on intellectual and industrial property which may prevent the movement of the goods in a commercial market lies at the very core of this principles. Naturel consequence of those principles is the competence of the intellectual and industrial property right holder to block the parallel importation of the genuine goods which are put on the market with his consent outside of national or regional territory. This denial of“international exhaustion of rights”, enables intelectual and industrial property right holders to separate markets and differentiate prices in different markets. Regional unions as in the case of the EU have prevented such compartmantalization by introducing“regional exhaustion”principle which is in line with integration objectives. Customs unions are a kind of intensive integration models which require free movement of goods and a common commercial policy vis a vis to third countries. In such an integration, approximation of the relevant legislation is also main topic.217 However Association Council Decision 1/95 which introduced a customs union between Turkey and the EU has revealed a guite contrary approach. This Thesis is based on the idea that such an approach can not be justified. Within this framework the First Chapter examins the concepts of parallel imports, intellectual and industrial property rights, and the exclusive rights of the right holders, limitations of those rights, and exhaustion of rights. The Second Chapter focused on the implementation of exhaustion of rights principle in the continental Europa and Anglo-American legal systems. The approach in the TRIPs Agreement, free trade agreements, and customs union agreement has also been considered in this chapter. The Third Chapter is devoted to how the issue is regulated in the European Union. The provisions of the Founding Treaty, case law of the EC Court and secondary legislation are among the subjects examined. Association agreements and European Economic Area Agreement are also dealt with in this chapter. Additionally the report of the EU Commission on“Exhaustion Principle”is also examined. Lastly, in Fourth Chapter the focus of attention is given firstly to the issues of intellectual and industrial property legislation of Turkey, and exhaustion of rights principle, the approach of the Court of the Cassation and of doctrine. And later customs union relationship between Turkey and the EU and the approach of the Association Council Decision to the issue have been dealt with. Finally in Conclusion an assesment has been made.