Sendikasyon kredisi ilanlarının borçlanıcı bankaların hisse senedi getirilerine etkisi: Türk bankacılık sektörü üzerine ampirik bir analiz
The impact of syndicated loan announcements to borrower banks' stock returns: An empirical study on Turkish banking sector
- Tez No: 421472
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKSEL ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Orhangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada sendikasyon kredisi ilanlarının borçlanıcı bankaların borsada işlem gören hisse senetleri üzerine etkisi incelenmiştir. Ampirik bir analiz olarak Türkiye'deki bankaların sendikasyon kredisi ilanları olay çalışması metodolojisi kullanılmıştır. Sendikasyon kredileri özelikle gelişmekte olan ülkeler için önemli bir dış kaynak aracıdır. Sendikasyon kredisi alan işletmeler bunu fon kaynaklarının dolayısıyla piyasanın kendilerine olan güveni yansıtmakta olduklarını belirterek bu kredileri bazı özellikleri birlikte ilan etmektedirler. Çok sayıda kreditörün farklı ülkelerden katılımı nedeniyle sendikasyon kredileri global ölçekli kredilerdir. İşletmeye duyulan güvene dair işaretler/sinyaller taşıyan krediyi ilan ederek, itibarlarını arttırmayı amaçlayan borçlanıcılar bu yolla gelecekte yapacakları anlaşmalar için maliyet avantajına sahip olmak isterler. Çalışmamız 3 ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde sendikasyon kredileri, işleyişi ve bileşenleri hakkında bilgi verilmekte, ikinci bölümde olay çalışması metodolojisine yer verilmiş ve son bölümde Türk bankacılık sektörü üzerine yapılan ampirik araştırmaya yer verilmiştir. Çalışmamızda Market Model kullanılarak anormal getiri hesaplanmış ve BMP testi ile istatistiki olarak güvenirliği ve anlamlılığı incelenmiştir. İlan tiplerine göre yatırımcının farklı reaksiyon gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Syndicated loan announcements and their impacts to borrower banks' stock return has been examined in the paper. Turkish banking sector has been analyzed by using event study as an empirical analysis. Syndicated loans are an important external fund source especially for growing countries. The Entities obtained syndicated loans disclose the agreement with particular information since they believe that syndicated loans are an useful indicator in reflecting trustworthy of an organization. Many organizations from different countries can attend the syndication. Thus syndicated loans are the credits that are in global environment. By disclosing the agreement that conveys the signals to borrowers' financial health, the borrowers plan to extend the recognition and fame in order to perform further potential agreements with lower cost. The study consists of three main section. In the first section syndicated loans have been defined, characteristic features of syndicated loans and their operations have been explained. In the second section, the event study has been explained and in the final section empirical analysis conducted in Turkish Banking Sector has been disclosed. Market Adjusted Model and BMP Test have been exploited in the study to detect Abnormal Return and test the findings. It has also asserted that the calculated abnormal returns diversify according to event type mentioned in the announcement.