Sendikasyon kredilerinin hukuki rejimi
Legal regime of syndicated loans
- Tez No: 940517
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN MURAT DEVELİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 451
Özet
Sendikasyon kredisi sözleşmeleri, çok sayıda bankanın birlikte kredi verdiği ve krediyi tek elden (merkezi) olarak yönettiği kredi sözleşmesi biçimi olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, bir akit tipi olarak sendikasyon kredisi sözleşmesini ele almakta ve Türk hukukunda doğurduğu sorun ve tartışmalara değinmektedir. Sendikasyon kredisi sözleşmesine dayanak bankacılık düzenlemeleri, sendikasyon kredisi sözleşmelerinin kuruluş süreci ve ortaya çıkan sözleşme tipleri, bu sözleşme tipine uygulanacak hükümler ve sendikasyon kredisi sözleşmelerinde taraf değişiklikleri, çalışmada tartışılmıştır. Bunun yanı sıra, tüm alacaklılar yerine tek bir teminat temsilcisinin teminatları iktisap etmesi ve beraberinde getirdiği tartışmalı hukuki durum ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Syndicated loan agreements are defined as a form of loan agreement in which multiple banks collectively extend credit and manage it centrally (through a single agent). This study addresses the syndicated loan agreement as a contractual type and discusses the issues and debates it raises under Turkish law. The banking regulations that form the basis of syndicated loan agreements, the establishment process of such agreements and the resulting contractual types, the provisions applicable to this type of contract, and changes in parties to syndicated loan agreements are examined in the study. In addition, the acquisition of securities by a single security agent instead of all creditors, and the controversial legal implications this entails, are also addressed.