Exhaustion principle in the intellectual property law in the Turkish and European Union Law
Türk ve Avrupa Birliği Hukuku açısından fikri mülkiyet haklarının tükenmesi
- Tez No: 263361
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN ÖZOĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmamızda; serbest ticaretin en temel unsuru olan malların serbest dolaşımı ilkesinin uygulaması sırasında gündeme gelen ilkelerden biri olan tükenme ilkesi Avrupa Birliği Hukuku ve Türk Hukuku kapsamında incelenmiştir. Fikri mülkiyet hakkı sahiplerinin haklarını kullanırken bazen gereğinden ve hak ettiğinden daha fazla koruma beklentisine girmeleri halinde hakların nerede başlayıp nerede sonlanacağı konusunda düzenlemeler yapılması gerekli olmaktadır. Çalışmamız kapsamında; hakkın tükenmesi konusu hakkında Avrupa Birliği ve Türkiye'deki düzenleme ve uygulamalara değinilmiş ve tükenme ilkesi konusunda Avrupa Birliği'nde benimsenen bölgesel tükenme ilkesinin Türkiye'yi kapsaması gerektiği, bu şekilde bir karar verilene kadar da Türkiye bakımından paralel ithalatla ilgili uygulamalar sebebiyle uluslarası tükenme ilkesinin benimsenmesi gerektiği hususu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the principle of exhaustion which has become important during the application of one of the basic component of free trade namely free movement of goods has evaluated in the scope of European Union Law and Turkish Law. Nevertheless, beneficiaries might sometimes expect superfluous and more than deserved protection while making use of intellectual property rights. Therefore there is need for to regulate such principles in order to determine the boundaries in between protected rights. The regulations and practices has been touched in order to evaluate the said subject both in the European Union and Turkey, and it is concluded that regional exhaustion principle, which is already adopted in the European Union, should also apply to Turkey, while international exhaustion principle should be adapted for parallel imports in Turkey until such a decision is awarded.