Yatırım fonlarının performanslarının ölçümü ve Türkiye uygulaması
- Tez No: 92850
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMET AKSÖYEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Çeşitlendirilmiş bir menkul değerler portföyüne yatırım yapmak yoluyla, bir yandan portföy riskinin küçültülmesin'!, diğer yandan profesyonel bir yönetim eliyle, portföy getirişinin artırılmasını amaçlayan yatınm fonları, özellikle küçük tasarrufların sermaye pazarlarına aktarılmasında önemli rol oynayan finansal aracı kuruluşlardır. Bilindiği üzere, para ve sermaye pazarlarında faaliyet gösteren finansal aracı kuruluşların esas fonksiyonları, ekonomideki fonları, fon fazlası olan kesimden, fon ihtiyacı olan kesimlere aktarmaktadır. Fonların tasarruf sahibinden, fon kullanıcıya akışı, kaynakların etkin kullanımını sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Finansal aracılık hizmetinin bir parçası olarak, yatırım fonları, katılma paylarının satışı ile toplanan fonların profesyonel olarak yönetilmesini içerir. Ülkemizde faaliyet gösteren yatırım fonlarının ve fon sektörünün başlıca ve en önemli özellikleri, - Devletin yatırım fonu sektörü üzerinde etkili olması, - Yatırım fonu sektöründe bankaların egemenliği, - Fon portföylerindeki devlet borçlanma senetlerinin fazlalığı, - Yatırım fonlannın yarı-açık uçlu olması, - Ülkemizde yatırım fonları genellikle bankalar tarafından kurulduğundan fonların mevduat toplama aracı haline gelmesi, - Pazarda fonlar hakkında yeterli bilginin bulunmamasıdır. Yaşanan olumsuz gelişmelere karşın, yatırım fonu sektörü gün geçtikçe büyümeye devam etmektedir. 1987 yılı sonunda sadece 7 olan yatırım fonu adedi, son dönemde 200'ü geçmiştir. Tez çalışmasının uygulamayı içeren bölümünde, yatırım fonlarının performansları çeşitli endekslerin ışığında ölçülmüştür. Performans ölçümü konusu, yatırım fonlarının hem pazar portföyü, hem de fon portföyleri karşısındaki performansın değerlendirilmesini içermektedir. Portföy performansının ölçümünde risk ve getiriyi birlikte dikkate alan çeşitli performans endeksleri geliştirilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmında bu ölçütlerden Sharpe, Treynor ve Jensen endeksleri kullanılmıştır. Uygulama sonucunda, - Sharpe, Treynor ve Jensen endekslerinin birbirine paralellik arz ettiği, - Yatırım fonlarının getirilerinin, pazar ölçüsünün altında seyrettiği, - Buna karşın fonların daha az riskli olduğu, - Çeşitlendirme performanslarının düşük olduğu görülmüştür. Sonuç olarak, birikim sahibinin katılma belgesi satın alarak, bir ek ücret ödemek yerine, kendi istem, yatırım amaç ve hedefleri doğrultusunda, pazarın genel seyrini temsil eden bir portföy oluşturmak suretiyle, daha yüksek bir getiri elde edebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The mutual funds, that aim to decline the portfolio risk from one aspect and also increase the portfolio revenue by investing to a variated stock and share portfolio and financial mediator-organizations having a major role especially in transferring the small saving to capital markets. The main function of financial mediator organizations, which take place in money and capital markets, is to transfer the funds in the economy from the sectors having the excess funds to the fund needing sectors. The flow of fund from the saving owner to the user of the fund, is very important in using the resources efficiently. Mutual funds as a part of financial mediation service includes to manage professionaly to funds, collecting by share shales. They principal and most important features of active mutual funds and sector of them in our country are : - The influence of state to the sector of fund. - The dominience of the banks in the sector. - The excess of government bonds (or treasury bills) in the fon portfolio. - The mutual funds being the half-open end. - The mutual funds being a mean for collecting bank deposits, since mutual funds are generally established by banks in our country. - Having insufficient knowledge about mutual funds in the market. Despite the negativities, the mutual fund sector is growing day by day. 7 mutual funds by the end of 1987, exceed 200 recently. The performance of mutual funds was evaluated regarding several indexes, in the practice part of the thesis. The subject of performance evaluation of mutual funds includes the evaluation of performance regarding market portfolio as well as other fund portfolios. Several performance indexes are defined in portfolio performance evaluation, taking both risk and revenue into consideration. In the practise part, Sharpe, Treynor and Jensen applied. The practise indicated; - Paralellism in Sharpe, Treynor and Jensen indexes. - Inferiority of mutual funds revenues according to market creterion. - Inspite of less risky situation for mutual funds regarding market criteration. - Variation performance inferiory. Finally; in order to gain higher revenue from performance of mutual funds, forming a portfolio, consistent to market, according to personel requests and investments goals and targets, instead of buying mutual fund shares and paying extra fee, is more favourable.