Türk Milletlerarası Özel Hukukunda nafaka yükümlüğü
Maintenance obligation in Turkish Private Law
  1. Tez No: 144561
  2. Yazar: AYÇA ÖZOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİN GÜNEYSU GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
113 ÖZET Türk Milletlerarası özel Hukukunda Nafaka Yükümlülüğü konulu çalışmamızda, nafaka yükümlülüğü kanunî rejim ve milletlerarası sözleşmeler bağlamında ele alınmaya çalışılmıştır. Nafaka, aile birliğine dahil fertlerin birbirlerine bakım ve yardımlarına ilişkin kuralları ifade eden bir aile hukuku kurumu olup, aile ve hısımlık ilişkilerine dayanmaktadır. Aile hukukunda meydana gelen değişiklikler, devletleri nafaka hukuku konusunda hem ulusal hem uluslararası platformda düzenlemeler yapmaya yöneltmiştir. Çalışmada, Türk milletlerarası özel hukukunda nafaka yükümlülüğünün ortaya konulabilmesini teminen, nafaka yükümlülüğüne uygulanacak hukukun tesbiti ve nafaka yükümlülüğü konusundaki kararların tanınması ve tenfizi konularından hareket edilerek inceleme yapılmaya başlanmış ve her iki konu da yukarıda ifade edildiği gibi, kanunî rejim ve milletlerarası sözleşmeler rejimi kapsamında değerlendirilmeye çalışılmıştır. Nafaka, bakım ve yardım nafakası olarak iki ana kısımda incelenebilir; ancak geçici tedbir niteliğindeki nafaka talepleri konusunda mevcut tartışmaların daha iyi değerlendirilebilmesi için, konu ayrıca incelenmiştir. Nafaka yükümlülüğü konusunda - hepsi Türkiye tarafından onaylanmış çok sayıda milletlerarası sözleşme bulunmaktadır. Bu sözleşmeler, nafakaya ilişkin uygulamaların milletllerarası alanda paralelleştirmesini sağlamak amacına yönelik olarak düzenlenmiştir. Sözleşmeler, nafaka yükümlülüğü konusu bakımından MÖHUK sistemini ikinci plana itmiştir.
Özet (Çeviri)
114 İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY IN ENGLISH) This study consists of two chapters excluding the introduction part, in which the general rules in Turkish Law and international conventions concerning maintenance obligation has been explained. In this study, maintenance obligation have been examined under the national legislation and international conventions. International maintenance law consists primarily of the rules which determine whether domestic or foreign substantive law is to be applied in cases concerning maintenance obligations. International maintenance law belongs to that part of private international law which deals with family law, with the legal relationships between family members and their personal status determined by birth, marriage and divorce. According to the growing importance in family law, maintenance law changes itself. Day by day, maintenance problems have become a world - wide matters and that's why there has been many conventions has been issued by States. The first part of this study consists of law applicable to maintenance obligation that is examined under the national legislation, the Hague Convention on the Law Applicable to Maintenance Obligations towards Children of 1956 and the Hague Convention on the Law Applicable to Maintenance Obligations of 1 973.