Meslek seçim kriterleri: Askeri liseler ve Kara Harp okuluna girme isteği üzerine uygulamalı araştırma
A Situational analysis based on motivational factors: Research on the motivations of officers and non-commissioned officers in the Turkish Land Forces
  1. Tez No: 144571
  2. Yazar: NİHAT SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DR. NEJAT BASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kara Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Savunma Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Liderlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
ÖZET içinde bulunduğumuz bilgi çağının etkisi ile teknolojik gelişmeler hızlanmıştır. Bu gelişmeler ülke savunmasında kullanılan araç ve silahların çeşidini arttırmıştır. 21nci yy.da orduların kıyaslanması artık sadece sayılarla yapılmamaktadır. Ordu gücünün değerlendirilmesi sayı üstünlüğü ile değil; orduyu oluşturan personel ve malzemenin nitelik üstünlüğü ile ölçülmektedir. Üstünlüğün en önemli boyutunu teşkil eden personel, kaynağından nitelikli seçilmeli ve eğitilmelidir. Kaynak havuzunun niteliği ve niceliği seçim için önemlidir. Bu araştırmada Türk Silahlı Kuvvetlerinin komuta kademesinde görev alacak subayları yetiştiren Askeri liseler ve Kara Harp Okulu'na girme isteğinde etkili olan faktörler tespit edilmiş, farklılaşan demografik faktörler belirlenmiş ve öğrencinin bu okullara girme isteğini önceden tahmin edebilecek bir model ortaya konulmuştur. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With the effect of knowledge era the advancement of technology has reached to a tremendous rate. The weapons and equipments used in defense have become various. In the 21st century the armies are not assessed by mere numbers any more. The assessments of armies are made by comparing the quality of weapons and equipments and by comparing the qualifications of soldiers. The quality of personnel can easily be increased if the recruitment process can be made properly. For a proper recruitment the quality and number of candidates are very important. With this study it is aimed to reveal the demographic factors influencing the decision to apply to military high school and Army College. Meanwhile the factors affecting to choose military high school and Army College, and the rate of these factors have been figured out to some extent. With the help of these factors a model has been proposed by which the willingness of a student could be predicted. in