Lubunya: Ataerkilliğin yeniden üretilmesi ve dönüştürülmesinde transseksüel kimlik ve beden
Transsexual identity and body in the process of reconstructing and transforming patriarchy
  1. Tez No: 144574
  2. Yazar: SELİN BERGHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN ÖĞÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Ill ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, görüşme yapılan transseksüellerin günlük yaşamlarını derinlemesine betimlemektir. Bu amaçla dördü cinsiyet değiştirme operasyonu geçirmiş; altısı geçirmemiş, fakat geçirmeyi planlayan; biri ise operasyon geçirmeyi düşünmeyen; biri erkekten kadına, onu ise kadından erkeğe, toplam on bir transseksüel ile yaşam öykülerini de içeren, yarı yapılandırılmış formda derinlemesine görüşme yapılmıştır. Genelde günlük yaşama ilişkin olan bu çalışmada, özelde toplumsal cinsiyet ve beden tartışmaları ve bu tartışmalarda transseksüel kimliğin ve bedenin nasıl konumlandırıldığı da incelenmiştir. Sonuç olarak, transseksüellerin, günlük yaşam pratiklerinde ataerkil toplumsal cinsiyet yapısını hem dönüştürdükleri; hem de yeniden ürettiklerine ilişkin verilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The main objective of this study is to present a thick description of the daily life of transsexuals. The data for this research comes from in-depth interviews with subjects conprising of one female to male and ten male to female transsexuals. The interviews are in a semi-structured format and inculude life histories of the subjects. Four of the subjects interviewed are post-operated, six are pre-operated and one is non-operated. In addition to the aforementioned goal, this study analyzes the debates on gender and the gendered body, specifically investigating transexual identity and body within these dabates. As a result from the data we obtained, it can be observed that transsexuals both reconstruct and deconstruct patriarcy in their daily life practices.