Alban Berg'in OP.6 üç orkestra parçasından birinci bölümün bestecilik ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmesi
The Analysis of the first movement of OP.6 three orchestral pieces by Alban Berg in terms of composition and orchestral conducting
- Tez No: 144577
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RENGİM GÖKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Biology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, Yirminci Yüzyılda yaşamış en önemli bestecilerinden biri olan Alban Berg'in yapıtlanndaki müzik dili bestecilik ve orkestra şefliği teknikleri açısından incelenmektedir. Bu amaca yönelik olarak, bestecinin Op.6 Üç Orkestra Parçasının birinci bölümü ele alınmış ve çözümlenmiştir. Bununla beraber, Alban Berg'in yapıtlarının icrasına yönelik yapılacak olan herhangi bir çalışmada sadece yapısal çözümlemenin yeterli olmayacağı fikrinden hareketle, Alban Berg'in yaşamı boyunca sanatsal kişiliğinin ve kendine özgü müzik dilinin biçimlenişi de incelenmiştir. Bestecinin dahil edildiği İkinci Viyana Okulunun atonal yapıtlarında kullanılmış olan besteleme tekniklerinin ve bu tekniklerin ortaya çıkışında belirleyici olmuş etkenlerin saptanması, yapılacak olan çözümlemede kullanılacak yöntemlerin belirlenmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu yolda müzik kuramcılarının yıllar boyunca yaptıkları çalışmaların sonucunda belirlenmiş bir yöntem olan hücre teorisi ile atonal yapıtların bestecilik açısından çözümlemesi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bestecilik tekniklerini açısından yapılan incelenme sonucunda, tonal materyallerin atonal bir tını evreni içinde kullanıldığı Berg'in müziğindeki lirik anlatımcılığın geçmişteki bestecilerin mirası ile olan yakın ilişkisi saptanmıştır. Tüm bu saptamalar sonucunda da, Op.6 Üç Orkestra Parçası' mn birinci bölümünün icrasına yönelik olarak yapılacak bir çalışmada, orkestra şefinin karşılaşabileceği sorunlara geçerli çözümler bulunabilecek bir zemin hazırlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study examines Alban Berg's musical language in his works, in respect of the techniques of musical composition and orchestral conducting. Owing to this aim, the first movement of Op. 6 Three Orchestral Pieces by Berg has been taken as a subject of analysis. As the structural analysis would not give enough information for the preparation to the performance of any work by Alban Berg, the composer's life, the evolution of his musical language and his artistic personality have been examined as a part of this study. In order to determine the method to be used in the analysis, it is highly important to explore the techniques used by the composers of Second Viennese School, in the composition of their atonal works. In this respect, set theory has been found the unique method of analysis as it has been developed and used by many theoricians throughout the decades. Thus, it has been examined and used in this study. As a result of the analysis of the compositional techniques, it is clear that the unique lyricism of Berg's music, based on the usage of tonal materials in atonal context, is closely related to the heritage of the past composers. The compositional analysis would found a background for the study of the score from the conducting point of view and this study would be the first step to find out the solutions for the problems, which a conductor might face in the performance of the Op. 6 Three Orchestral Pieces.