Kadın ve erkek yöneticilerin kadınların üst düzey yönetici olmalarına yönelik tutumlarının ve cam tavan sorununun incelenmesi: Bankalarda bir uygulama
Examining the attitudes of men and women managers related with the issue of women becoming top level managers and the glass celling problem: Practice in the banking sector
- Tez No: 144583
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, İşletme, Banking, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Cam Tavan, tutumla ilgili ve örgütsel önyargılar veya kalıplar tarafından yaratılan, kadınların üst yönetim pozisyonlarına ulaşmasını engelleyen, görünmez yapay engellerdir. Bu tanımdan da anlaşılabileceği üzere, cam tavanı oluşturan temel etmenlerden biri de tutumlardır. Literatürde gerek çocukluktan itibaren ailelerin, gerekse yetişkinliğe eriştikten sonra toplumun ve çalışma hayatında örgüt ve işverenlerin tutumlarının, cam tavanın varlığını sürdürmesinde etkili olduğu vurgulanmaktadır. Bu araştırmanın genel amacı, bankacılık sektöründeki ilk kademe yönetici kadın ve erkeklerin, çalışan kadınlar ve kadınların üst düzey yönetici olmaları konusundaki tutumlarını belirlemek, erkek ve kadınların demografik özelliklerine ilişkin bazı değişkenlerin kadınların üst düzey yönetici olmaları konusundaki tutumlarıyla ilişkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de bulunan kamu ve özel bankalarda çalışan erkek ve kadın yöneticiler oluşturmaktadır. Araştırmada Ankara ve İstanbul'daki uygulama için izin alınan bankalarda çalışan kadın ve erkek ilk kademe yöneticilerinin, kadınların üst düzey yönetici olmaları konusundaki tutumlarını belirlemek amacıyla 'Kadın Yöneticilere Yönelik Tutumları Belirleme Ölçeği (KYYTBÖ)' ve 'Demografik Bilgi Formu' kullanılmıştır. Bankacılık sektöründe 81 kadın ve 69 erkek yönetici ölçeği cevaplandırmışlardır. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) tekniği ile analiz edilmiştir. Bu çalışmada bankacılık sektöründe cam tavanın varlığına ilişkin bir bulgu elde edilememiştir. Bankacılık sektöründe çalışan erkekler, kadınlara göre kadınların üst düzey yönetici olmalarına daha olumlu yaklaşmaktadırlar. Diğer yandan kadın ve erkek çalışanların tutum puanları ile bu çalışma kapsamına alınan demografik özellikler arasında da bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Glass Ceiling is described as the transparent barriers formed by organizational prejudices and stereotypes in relation with the attitudes which women to be promoted to the upper levels of the hierarchical levels of the organization. It can be seen by this description that, attitudes are the one of the most important factors forming glass ceiling. In the literature it is determined that, families and society, also organizations and employers in business life, have an effect on its existence. Main purpose of this study is to analyze the attitudes of the first level men and women managers in the banking sector related with the women becoming top level managers in the organization and displayed the relationship between some variables and attitudes about the women promoted to the high level hierarchies. A survey questionnaire was formed and conducted in the branches of banks in both Ankara and Istanbul which were obtained permission. Survey participants consisted of the first level men and women managers in those branches. In order to determine the attitudes about the issue of women to be promoted to top level managerial status, 'Determination Scale for Attitudes Toward Women Managers' and 'Demographic Information Form' were used. 81 men and 69 women managers replied the questionnaire and the data collected were analyzed by one-way ANOVA. In this study, no significant finding about the existence of the glass ceiling in the banking sector can be determined. In this sector men are more positive than women counterparts about the issue of women to be promoted to the top level managerial positions. Another point is that, no significant relationship between other demographical characteristics and attitudes can be found.