Akademik benlik kavramı ölçeğinin ortaöğretim kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı puanlarını yordamasına ilişkin bir çalışma
A Study for the prediction of academic self concept scale to student selection and placement examination scores of secondary education
- Tez No: 144585
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ATA TEZBAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Akdemik Benlik Kavramı Ölçeğinin, Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı puanlarını yordama geçerliği araştırılmıştır. Çalışma, Ankara İli merkez ilçelerine bağlı ilköğretim okullarında okuyan 740 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Yordama geçerliğini belirlemek için adımsal regresyon tekniğinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, Akademik Benlik Kavramı Ölçeği Yetenek alt ölçeklerinin Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı alt ölçeklerini yordama geçerliğinin yetersiz olduğu; bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkendeki değişkenliği yeterince açıklayamadığı; yordama denklemlerine giren en önemli değişkenin sayısal yetenek testi olduğu; sözel yetenek testinin Türkçe ve Sosyal Bilgiler alt testlerini yordama denklemine ikinci önem sırasında girdiği; göz- el koordinasyonu alt ölçeğinin yordama denklemine girdiği durumlarda yordama katsayılarının negatif olduğu ve şekil-uzay alt ölçeğinin hiçbir yordama denklemine giremediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY In this study, prediction validity of Academic Self Concept Scale is tried to Student Selection and Placement Examination for Secondary Education. This research is proceeded ouer 740 pupils who study in Primary Schools where place in administrative districts' centers. So as to find out prediction validity, it is benefitted from step-wise regression technic. According to the results, it can be said that subscales of Academic Self Concept Scale is insufficient to predict secondary education ÖSYS' s subscales' validity; independent change ablenesses cannot adequately reveal the rate of changeableness which exists in respect of the concept of dependent changeableness; the most significant changeableness which exist in the equations of prediction is numerical ability test; verbal ability test concerning Turkish and social lessons' subtests exists in the second place of prediction equation; predictions' coefficienties are negative as a consequence of the fact that eye-hand coordinations' subscale exist in prediction equation and finally shape-space subscale cannot exist in any perdiction equation.