Postmodernizmin ekolojik anlayışlara yansıması
The Reflection of postmodernism on ecological conceptions
- Tez No: 144588
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİLÜFER ÖZCAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
11 ÖZET Postmodernizm, modernizmden kopuk olmayan ama onu eleştirerek aşmaya çalışan bir dönemin, bir çabanın adıdır. Bu çaba akim ilkelerini, modernizmin pembe vaatlerini eleştirirken, akim karşısında yer alan sezginin ve kaybolan“eski”nin yeniden kazanılmasını göstermeye çalışmaktadır. Bu anlamda postmodernizmin çeşitlilik, parçalanmışlık, bütünsellik, şüphe, eklektiktizm gibi özellikleri doğa-insan ilişkisine olan bakışta da kendini göstermiştir. Postmodernizmin özelliklerinden olan“şüphe”, modernizmin mutluluk vaatlerine artık kuşkuyla bakıldığını;“çeşitlilik”, yaşamın biyolojik çeşitlilik ile çok daha zenginleşeceğini ve ekolojik dengenin devamlılığı için gerekliliğini;“parçalanma”, her canlı türünün kendine özgü yaşam koşulların] ;“bütünsellik”, canlılar ne kadar çeşitlense de aynı bütünün birer parçası olduğunu;“eklektizm”ise, eski ve yeniyi, aklı ve sezgiyi, ruh ve maddeyi, geleneksel ile moderni birlikte düşünmeyi ifade etmektedir. Bu anlamda araştırmamızın konusu bir değişim sürecini anlatan postmodernizmin, çevre sorunları tartışmasında önemli bir yere sahip olduğu düşünülen ekolojik anlayışlara yansımasıdır. Bir tür betimlemenin yapıldığı araştırmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde postmodernizmin gelişimi anlatılmış ve özellikleri betimlenerek kapitalizmle ilgisi kurulmuştur. İkinci bölümde çevre ve ekoloji gibi konuyla ilgili kavramların tanımlan yapılmış ve bu kavramlar birbirleriyle ilişkilendirilmiştir. Daha sonra ekolojik anlayışların sınıflandırılarak postmodernizmle olan ortak özellikleri gösterilmiştir. Saptanan ortak özelliklerin Türkiye'deki çevre anlayışına yansıyıp yansımadığı üçüncü bölümde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Postmodernism is the name of an effort, a period that is not disjointed from modernism, but trying to pass beyond by criticizing it. This effort, while criticizing the principles of the mind and modernism's golden promises, tries to show the acquisition of the lost“old”and the intuition that faces the mind. In this sense, postmodernism' s features like diversity, segmentation, completion, suspicion and eclecticism also showed itself in its prospect to nature - human relationships. Postmodernism's features state the following:“suspicion”, modernism's promises of happiness are under suspicion;“diversity”, life will be enriched by biological diversity and that is a necessity for the continuity of the ecological balance;“segmentation”, all species has its own living conditions;“completion”, although the species diversify, they are pieces of a whole;“eclecticism”, thinking the old and the new, the mind and the intuition, the soul and the material, the traditional and the modern together. In this sense the subject of the study is the reflection of postmodernism, which explains an exchange period, on ecological concepts which is thought to have an important role in the discussion about environmental problems. The study contains this kind of depictions and is composed of three chapters. In the first chapter, the development of postmodernism is explained and its features are described and related to capitalism. In the second chapter, the relevant concepts such as environment and ecology are defined and related to each other. Afterwards, the ecological concepts are classified and their common features with postmodernism are shown. Whether or not those common features are reflected to the environmental concept in Turkey is discussed in the third chapter.