Schubert'in ' Schwanengesang' Lied dizisi üzerine bir çalışma
A study on the song Cycle ' Schwanengesang' by Schubert
  1. Tez No: 144587
  2. Yazar: İREM BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNUR EKBER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada,“Lied”sanatında çok önemli bir yeri olan F.Schubert'in ölümünden sonra yayınlanmış“Schwanengesang”( Kuğunun Şarkısı) adlı Lied dizisinin şiir ve müzik açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda; üç ayrı şairin şiirleri üzerine bestelenen ve 14 Lied'den oluşan bu dizinin, özellikle müzikal açıdan nasıl bir bütünlük oluşturduğu ve Lied'lerin birbirlerine benzerlik veya farklılıklari incelenerek nasıl bir akış sergilendiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is intended to examine, both from a musical and poetical point of view, the song cycle“Schwanengesang”by the important figure of the "Art of the Lied', F.Schubert. The cycle was published shortly after the composer's death. In this regard, there is a discussion of what kind of musical coherence is presented and the similarities and differences are presented by this song cycle, in which 14 poems by 3 different poets are set to music.