Ailelerden algıladıkları detek düzeyleri farklı lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri
The Aggression levels of high school students whose perceived support levels from their families are different
- Tez No: 144589
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
11 ÖZET Bu araştırmada ailelerinden algıladıkları destek düzeyleri farklı genel lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri; cinsiyetlerine, sınıflarına, ailelerindeki tartışma ve kavga sıklığına, algıladıkları anne-baba tutumlarına, ailelerinin gelir durumunu algılama biçimlerine, ailelerinde şiddet uygulanma, okuldaki arkadaşlık ilişkilerinden memnun olma, öğretmenlerinden memnun olma, babalarının alkol kullanma durumlarına göre incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2002-2003 eğitim-öğretim yılında Ankara İli Çankaya ilçesinde bulunan Çankaya Lisesi ve 50. Yıl Lisesi, Yenimahalle ilçesinde bulunan Mustafa Kemal Lisesi ve 75. Yıl Lisesi, Sincan ilçesinde bulunan Sincan Lisesi ve İbn-i Sina Lisesi'nin 1. 2. ve 3. sınıflarında okuyan 639 öğrenci oluşturmaktadır. Öğrencilerin saldırganlık düzeyleri Kocatürk (1982)'ün 'Saldırganlık Envanteri'nden yararlanılarak Tuzgöl (1998) tarafından geliştirilen 'Saldırganlık Ölçeği' ile, ailelerinden algıladıkları destek düzeyleri ise Yıldırım (1997) tarafından geliştirilen 'Algılanan Sosyal Destek Ölçeği' ile ölçülmüştür. Araştırmada ele alınan diğer değişkenler ile ilgili bilgiler ise araştırmacı tarafından geliştirilen 'Kişisel Bilgi Formu' ile elde edilmiştir. Verilerin analizinde iki yönlü varyans analizi uygulanmıştır. Varyans analizi sonucunda F değerinin anlamlı çıkması durumunda, farkın hangi gruplardan kaynaklandığım belirlemek için Scheffe testi uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. Aileden algılanan destek düzeyi ile okuldaki arkadaşlık ilişkilerinden memnun olma durumu değişkenlerinin saldırganlık puanları üzerindeki ortak etkisi anlamlı bulunmuş; aileden algılanan destek düzeyi ile cinsiyet, sınıf, ailelerindeki tartışma ve kavga sıklığı, algıladıkları anne-baba tutumları, ailenin gelir durumunum algılama biçimi, ailede şiddet uygulanma, okuldaki öğretmenlerinden memnun olma ve babalarının alkol kullanma durumu değişkenlerinin saldırganlık puanları üzerindeki ortak etkileri anlamlı bulunmamıştır. Aileden algılanan destek düzeyi, ailenin gelir durumunu algılama biçimi, ailede şiddet uygulanma, öğretmenlerinden memnun olma ve babalarının alkol kullanma durumu değişkenlerinin saldırganlık puanlan üzerindeki temel etkileri anlamlı bulunmuştur. Cinsiyet, sınıf, ailelerindeki tartışma ve kavga sıklığı, algıladıkları anne-baba tutumları, okuldaki arkadaşlık ilişkilerinden memnun olma durumu değişkenlerinin saldırganlık puanlan üzerindeki temel etkileri anlamlı değildir. Araştırma bulguları tartışılmış ve yorumlanmış, Psikolojik Danışma ve Rehberlik alanında çalışanlara ve benzer konularda çalışma yapacak araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, aggression levels of general high school students whose perceived support levels from their families are different are studied according to their genders, their classes, the dispute and quarrel frequencies in their families, their perception of parents' attitudes, their families' perception forms of economical incomes, the levels of practicing violence in their families, their satisfactions with friendship relations and teachers in the school, and their fathers' alcohol using. The sample of the research consist of 639 students who study 1st, 2nd and 3rd grades in different high schools in the Province of Ankara. Those schools are Çankaya High School and 50. Yıl High School in Çankaya District, Mustafa Kemal High School and 75. Yıl High School in Yenimahalle District, Sincan High School and İbn-i Sina High School in Sincan District. Aggression levels of the students were measured by 'Aggression Scale' developed by Tuzgöl (1998) with inspiration of 'Aggression Inventory' by Kocatiirk (1982). The levels of support which they perceive from their families were measured by 'Perceived Social Support Scale' developed by Yıldırım (1997). The other variables which are held in the research have been obtained through using“Personal Information Form”, developed by the researcher. To analyse obtained data, two-way analyses of variance (ANOV A) was used. When the F value was significant in the result of analyses of variance, Scheffe Test was used in order to determine in which group the source of difference was. The findings which were derived from the research are listing here below. The common effect of the variables of the support level which is perceived from the family and the satisfaction with friendship relations in the school on the aggression points was found significant, while the common effects of the variables of the support level which is perceived from the family and the gender, the class, theV dispute and quarrel frequency in the family, the perception of parent's attitudes, the family's perception forms of economical incomes, practicing violence in the family, the satisfaction with teachers and the father's alcohol using on the aggression points were not found significant. The main effects of the variables of the support level which is perceived from the family, the family's perception forms of economical incomes, the practicing of violence in the family, the satisfaction with teachers, and the father's alcohol using on aggression points were found significant. The main effects of the variables of the gender, the class, the dispute and quarrel frequency in the family, the perception of parent's attitudes, and the satisfaction with friendship relations in the school on the aggression points were not found significant. By discussing and interpreting of the findings that were got in the research, some suggestions are made for the researchers who will study on similar subjects, and for people who work in the area of psychological counseling and guidance.