Musavver Fen ve Edeb mecmuası (inceleme ,tahlilî fihrist ve seçme metinler)
The Musavver Fen ve Edeb analysis, index,sample texts
  1. Tez No: 144596
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
VII ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MUSAVVER FEN VE EDEB İNCELEME TAHLİLİ FİHRİST, SEÇME METİNLER Abdurrahman KOLCU Danışman: Yard. Doç.Dr. Erdoğan ERBAY 2004-XXV+269 Sayfa Jüri: Yard. Doç. Dr. Erdoğan ERBAY Musavver Fen ve Edeb mecmuası II.Abdülhamit devrinde çıkan mecmualardan biridir. 1899-1904 yılları arasında haftalık olarak yayımlanmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Musavver Fen ve Edeb 'in kültür hayatımızdaki yeri, şekil ve muhteva özellikleri, yayın politikası ve yazar kadrosu ele alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Musavver Fen ve Edeb mecmuasında yayınlanan tüm yazıların, yazar adları ve konularına göre tam bir Tahlilî Fihrist' i sunulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde mecmuamızda yayımlanan seçilmiş metinler yeni yazıya aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT MASTER THESIS“THE MUSAVVER FEN VE EDEB, Analysis, index, Sample Texts Abdurrahman KOLCU Supervisor: Assist. Prof. Dr. Erdoğan ERBAY 2004 page XXV+269 Jury: Assist. Prof. Dr. Erdoğan ERBAY Assist. Prof. DrAssist. Prof. Dr”Musavver Fen ve Edeb" is one of journals published in the reign of Abdulhamit II. The journal was published weekly between 1899 and 1904. The work consists of three chapters. İn the first chapter, its publicaiton life, charecteristics of its form, concent, writer, publication policy and value in Turkish cultural life were examined. İn the second chapter, it was presented a full analytical index of all headlines in the journal, according to subject matters and names of writers. İn the third chapter published in the journal and chosen some texts was presented.