Tut ilçe merkezinin coğrafi etüdü
Geographical etude of the district of Tut
  1. Tez No: 144602
  2. Yazar: İLHAMİ BİLGİÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİ KODAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TUT İLÇE MERKEZİ'NİN COĞRAFİ ETÜDÜ İlhami BİLGİÇ Danışman: Yrd. Doç. Dr. Zeki KODAY 2004 -SAYFA:.... Jüri : Yrd. Doç. Dr. Zeki KODAY Yrd. Doç. Dr. Zerrin KARAKUZULU Yrd. Doç. Dr. Yaşar GÖK Araştırma sahasını oluşturan Tut ilçe merkezi, ülkemizin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Orta Fırat Bölümünde yer alan Adıyaman iline bağlıdır. Adıyaman'a uzaklığı 59 km'dir. İlçenin idari bakımdan sınırlarını kuzeyde Malatya ilinin Doğanşehir ilçesi, doğuda Adıyaman merkez ilçe, batıda Gölbaşı ilçesi ve güneyde Besni ilçesi çizmektedir. Tut'un denizden yüksekliği 1050 m, toplam alanı ise 350 km2'dir. İlçeye bağlı 12 köy ve 10 mezra yerleşmesi vardır. İlçe merkezinde ise 8 mahalle yerleşmesi bulunmaktadır. Tut'un 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre nüfusu, 15784'tür. Bu nüfusun 7213'ü kasaba nüfusu (ilçe merkezi) 8571'i ise kır nüfusudur. Ekonomik bakımdan faal nüfusun sektörlere dağılımı ise şöyledir: Hizmet sektörü : 629 (% 54.7), sanayi sektörü : 180 (% 15.6), tarım sektörü : 340 (% 29.7). Ekonomik yapısı tarım ve hayvancılığa dayanan Tut ilçe merkezinde, engebeli bir arazi yapısı olduğu için tarıma elverişli alanlar oldukça sınırlıdır. Yöredeki en büyük sorun, işsizliktir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS GEOGRAPHICAL ETUDE OF THE DISTRICT OF TUT İlhamı BİLGİÇ Supervisor: Assist. Prof. Dr. Zeki KOD AY 2004 -SAYFA:.... Jury : Assist. Prof. Dr. Zeki KOD AY Assist. Prof. Dr. Zerrin KARAKUZULU Assist. Prof. Dr. Yaşar GÖK The district of Tut, which is the field of our study, is affiliated to the province of Adıyaman in the Middle Fırat Part of Southeast Anatolian Region. It is 59 km from Adıyaman. The district is surrounded by Doğanşehir, a district of Malatya, in the north, by the provincial centre of Adıyaman in the east, by the district of Gölbaşı in the west and by the district of Besni in the south. Its altitude is 1050 m and has a total acreage of 350 square meters. The district has göt 12 villages and 10 mezra settlements, in the centre of the district, however, there are 8 quarters. The population of the district, to the census of the year 2000, is 15784. of this population, 7213 live in the district centre and 8571 are the inhabitants of the country. The economic distribution of the district is as follows: 629 for the civil service sector (%54.7), 180 for the industrial sector (%15.6), and 340 for the agricultural sector (%29.7). The district of Tut depends on agriculture, farming and animal-breeding. Having an uneven structure of field, the district has few lands available for agriculture. Also, the biggest problem of the region is unemployment.