Toplam kalite ödüllerinin işletmeler açısından önemi ve kalite ödülleri üzerine bir uygulama
The importance of total quality awards for companies and an application on quality awards
- Tez No: 144623
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH KARCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ TOPLAM KALİTE ÖDÜLLERİNİN İŞLETMELER AÇISINDAN ÖNEMİ VE KALİTE ÖDÜLLERİ ÜZERİNE BİR UYGULAMA Emine TURHAN Danışman : Yrd.Doç.Dr.Fatih KARCIOĞLU 2002 -SAYFA: 163 Jüri : Yrd.Doç.Dr.Fatih KARCIOĞLU Prof. Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.Muammer YAYLALI Bu araştırmanın amacı; dünyamızda rekabetin kapsam ve yoğunluğunun artmasıyla günden güne önemi artan“Toplam Kalite Yönetimi”ve TKY konusunda verilen“Kalite Ödülleri”nin işletmeler açısından önemini ortaya koymaktır. Son yıllarda meydana gelen küreselleşme ile ortaya çıkan büyük rekabet ortamı sonucunda işletmeler, globalleşen çağa uyum sağlamak amacıyla yeni yöntem ve sistemler bulma yönünde araştırmaya girişmişlerdir. Bu arayış içerisinde karşılarına Toplam Kalite Yönetimi felsefesi çıkan işletmeler, içinde bulundukları krizden kurtulmak için tek çare gibi gözüken bu yönetim biçimini uygulamaya başlamışlar ve çok büyük zorluklardan sonra mutlu sona ulaşmışlardır. İşte bu çerçevede günden güne uygulamaları artan toplam kalite anlayışını yaygınlaştırmak ve teşvik etmek için dünyanın her yerinde kalite ödülleri verilmeye başlanmıştır. Bu ödüllere ait kriterler ayrıca işletmelerin başarıya ulaşmalarında yol gösterici olmaktadır. Toplam Kalite Yönetim felsefesinin, tüm firmalarca benimsenmesi ve gelişmesine yardımcı olmak amacıyla verilen Kalite ödüllerinin ilki, "kalite kontrolün ve kalite güvence sisteminin geliştirilmesi amacıyla Japonya' da verilen Deming ödülü' dür. Daha sonra Amerika' da Toplam Kalite Yönetimi sayesinde rekabetin ve müşteri tatminin gerçekleştirileceğine inanılarak Malcolm Baldrige Kalite Ödülü verilmeye başlanmıştır. Avrupa' da ise Toplam Kalite ile mükemmelliğe ulaşılarak, müşteri, çalışan memnuniyetinin sağlanacağı ve toplumsal gelişmeye doğru gidileceği düşünülerek, Avrupa Kalite Ödülü verilmeye başlanmıştır. Ülkemizde verilen TÜSİAD- KalDer Kalite Ödülü, Avrupa Kalite Ödülü kriterlerini esas alan bir ödüldür. Çalışma, bu ödüllerin ve kriterlerinin ülkemizdeki firmalar açısından önemini ortaya koymak için hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE IMPORTANCE OF TOTAL QUALITY AWARDS FOR COMPANIES AND AN APPLICATION ON QUALITY AWARDS Emine TURHAN Superviser : Yrd.Doç.Dr.Fatih KARCIO?LU 2002 -PAGE: 163 Jury : Yrd.Doç.Dr.Fatih KARCIO?LU Prof.Dr.Dursun BİNGÖL Prof.Dr.Muammer YAYLALI The objective of this study is to putting forward the importance of“Quality Awards”given in the area of TQM for businesses and“Total Quality Management”becoming more important day to day as the scope and intensity of competition widens. As a result of hard competition arising with globalization occuring in recent years, businesses seek to find new methods and systems to getting harmonize with the globalizing era. In that research, businesses encountering with total quality management philosopy, begin to apply this mamagement method appearing the the only way to overcome the crisis they are being inside and afterwards the strict difficulties they come to a happy end. Within this context, to spread and promote the understanding of total quality being applied increasingly day to day, quality awards become being given in every place of the world. Criterion regarding these prises indicate the way for businesses to reach success as well.The first of Quality Prizes given aiming the adoption and development of Total Quality Management Philosopy by the whole businesses is The Deming Prize given in Japan aiming“ improvement of quality assurance system and quality control”. Afterwards, in USA considering that the competition and customer satisfication to be obtained owing to Total Quality Management, Malcolm Baldrige Prize is becoming given. Also in Europe considering by reaching perfection with the Total Ouality, customer and employee satisfication and social improvement is to be held, European Quality Award is becoming given. TÜSİAD - KalDer Quality Prize given in our Country, is an award that regards the princeples of European Quality Award.This study, is prepared to put forward the importance of these prizes and their criterions in the aspect of businesses being in our country.