Türkiye'de altyapı politikaları ve yap-işlet-devret modeline bir yaklaşım
  1. Tez No: 14463
  2. Yazar: NİYAZİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu tez çerçevesinde, altyapı kavramına yeni bir tanımlama getirilmeye çalışılmış, Türkiye'de altyapının gelişmesi incelenmiş ve Yap-İşlet-Devret modeli, modelin gelişme süreci ve bürokrasi ile etkileşimi ele alınarak değinilmiştir. Devletin altyapı konusundaki yükümlülükleri, değişen yönetimler ve dolayısıyla değişen politikalar boyunca ele alınmıştır. Bu tarihsel yaklaşım sonucunda elde edilen veriler kalkınma politikaları ile karşılaştırılarak günümüzdeki uygulamaların temelleri ve sonuçları hakkında bir yoruma varılmaya çalışılmıştır. Çalışma bulguları, altyapıya verilen önemin günümüzde hızla artmakta olduğunu ve altyapı gibi devlete ağır yükler getiren bu: olgunun gerek finansmanı ve gerekse gerçekleştirilmesi ve işletilmesi bakımından yeni bir model olan Yap- İşlet-Devret modelinin nasıl devreye girdiğini ortaya koymaktadır. - ıı -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the research reported here, a new and contemporary defination is cited for the concept' of substructure, and its development in Turkey. Build- Operate-Transfer model is examined with the development of the substructure and its relation with bureaucracy. The responsibilities of the State is shown with regard to the changing governmentsand their policies. And with this historical approach the development policies are interpreted for the future results. Findings of the research show that the role of the State in substructure is expanding and the Build- Operate-Transfer model is openning a new era in the realization of the substructure investments. - m