Yer değiştirme esaslı ve rasgele anahtarlı yeni bir şifreleme algoritması
A new encryption algorithm based on substitution and random key
  1. Tez No: 144632
  2. Yazar: MEHMET SİNAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜSTÜN ÖZEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
IV ÖZET DOKTORA TEZİ YER DEĞİŞTİRME ESASLI VE RASGELE ANAHTARLI YENİ BİR ŞİFRELEME ALGORİTMASI Mehmet Sinan BAŞAR Danışman: Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN 2004-SAYFA: 129 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Üstün ÖZEN Prof. Dr. Sibkat KAÇTIOĞLU Doç. Dr. M. Sinan TEMURLENK Prof. Dr. H. Öner ESEN Prof. Dr. Hüseyin Aydın Çalışmanın amacı yeni bir şifreleme metodunun ortaya konması ve bu yeni metodun elektronik ticarette bir güvenlik aracı olarak kullanılması konusunun araştırılmasıdır. Bu bağlamda birinci bölümde şifreleme kavramı ve şifreleme metotları tanımlanmıştır. Bu bölümde konunun kapsamının genişliği nedeni ile tüm şifreleme metotlarına değinilmemiş, yalmzca temel algoritmalar ile standart olarak kabul edilmiş olan ve elektronik ticarette kullanılan algoritmalar tanıtılmıştır. İkinci bölümde ise elektronik ticaret ve güvenlik sistemleri şifreleme metotlarının kullanılması çerçevesinde açıklanmıştır. Bu bölümde de elektronik ticaretin ana hatları ile kısaca tammlanmış, ardından yalmzca güvenlik ve şifreleme ile ilgili ayrıntılara girilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde şifrelemede SIS adım verdiğimiz yeni bir yaklaşımla oluşturulan yeni metotlar ve algoritmalar tanıtılarak mevcut metotlar ile karşılaştırılmış ve üstün veya zayıf yönleri araştırılarak bir güvenlik sistemi elemanı olarak kullanılıp kullanılamayacağı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT PhD. THESIS A New Encryption Algorithm Based On Substitution and Random Key Mehmet Sinan BAŞAR Supervisor: Assist. Prof. Dr. Üstün ÖZEN 2004-PAGE: 129 Jury: Assist. Prof. Dr. Üstün ÖZEN Prof. Dr. Sibkat KAÇTIO?LU Assoc. Prof. Dr. M. Sinan TEMURLENK Prof. Dr. H. Öner ESEN Prof. Dr. Hüseyin Aydm The aim of this study is to develop a new encryption algorithm and to research the usability of this new algorithm in electronic commerce as a security tool. In this context, the first chapter defines the concept of encryption and explores the methods of encryption. In the same chapter, due to the broad scope of the subject, not all encryption methods are touched on. Instead, some basic and standardized algorithms and the ones that are used in electronic commerce applications are looked over. Second chapter describes electronic commerce and security systems with relation to use of encryption methods. This chapter also defines electronic commerce in general, and specifies security and encryption in depth. Third chapter introduces a new method named SIS and algorithms we developed, compares existing methods with these newly developed algorithms, and inquiries if they could be used as a security component by scrutinizing their poor and powerful aspects.