Kuran'da Allah'ın krallığı
The kingdom of Allah in the Koran
  1. Tez No: 273337
  2. Yazar: HALİL HACIMÜFTÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu tez giriş, iki ana bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır.Birinci bölümde `Kral Tanrı (Allah)nın Kimliği' ana başlığı altında `Kral Tanrının Özel Adı', `Kral Tanrı'nın Belli Başlı Namları Sanları (Unvanları) ve Sıfatları', `Kral Tanrının Hasletleri', `Kral Tanrının Temel Özellikleri' ele alınmıştır.İkinci bölümde `Krallığın Haritası ve Yönetim Yapısı' ana başlığı altında `Krallığın Sınırları', `Krallığın Yönetim Merkezi (Başkenti)', `Krallığın Hiyerarşik Yapısı ve Kurumları', `Krallıkta İletişim', `Krallıkta Törenler' adlı konular incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise `Tanrı'nın Krallığı' kavramının sadece Yahudilik'te ve Hıristiyanlık'ta değil, İslam'da da var olduğu; Kuran'da ve rivayetler (ahâdîs)de yoğun bir şekilde işlendiği ve Allah'ın tamamen gerçek bir kral (el-meliku'l-hagg) olarak takdim edildiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction, two main chapters and conclusion.The first chapter deals with `The Special Name of God The King?, `God The King?s Basic Reputations Titles and Attributes?, `God The King?s Character? and `God The King?s Basic Specialties? under the main title of `God (Allah) The King?s Identity.?The second chapter examines `The Limits of Kingdom?, `The Centre (Capital) of Kingdom?, `The Hierarchical Structure and Associations of Kingdom?, `The Communication at Kingdom?, `The Ceremonies at Kingdom? under the main title of `The Kingdom?s Map and Its Administrative Structure.?It was concluded that the concept of `The Kingdom of God? exists not only in Judaism and Christianity but also in Islam. Allah is presented as a `real king (al-maliku?l-haqq)? according to the Koran and Tradition (Hadith).