Kamu borçlarının iktisadi etkileri ve Türkiye örneği (1980-2002)
Economic effects of public debt and an evidence of Turkey (1980-2002)
- Tez No: 144650
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FATMA GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Borçlanma son yıllarda gelişmişinden az gelişmişine kadar bir çok ülkede kamunun vazgeçemediği finansman araçlarından biri olmuş; hesapsız ve ölçüsüz yapılan borçlanma, ülkeleri çok ciddi bir borç yükü problemiyle karşı karşıya bırakmıştır. Ülkemizde de kamu borçlanma ihtiyacının artmasından kaynaklanan borç yükünün ağırlaşması bir çok iktisadi ve mali problemin oluşumuna zemin hazırlamış, bu nedenle dikkatimizi Türkiye'de kamu borçlarına çevirmemize neden olmuştur. Ülkemizde borçlanma ile ilgili yapılan çalışmalar genelde iç yada dış borçları kapsamaktadır. Bu çalışma ile hem iç hem de dış borçlar ele alındığından daha kapsamlı bir çalışma amaçlanmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de (1980-2002) yılları arasındaki dönemde yapılan iç ve dış kamu borçları araştırma ve inceleme konusu yapılmaktadır.Araştırma da önce kamu borçlan teorik düzeyde ele alınmakta, daha sonra borçların iktisadi etkileri irdelenmektedir. Çalışmada Türkiye ekonomisinin niçin borçlandığı, kamu borçlarının sınırı, borçların sürdürülebilirliği ve çevrilebilirliği sorunları irdelenerek iktisadi ve mali açıdan analiz edilmekte, ortaya çıkan sorunlara çözüm yollan önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, getting into debt has become one of undispensable means used by public sector in both developed and undeveloped countries. Countries with unplanned and immoderate debt encounter very serious problem of debt burden. Heavy debt burden results from an increasing in the need for public to get into debt in Turkey has led to many economic and financial problems. Hence, this took our attention to the public debt İn Turkey. This study covers both domestic and foreign debt while previous studies on public debt in Turkey generally contain just one of them. The study examines domestic and foreign public debt over the period of 1980-2002 in Turkey. For this purpose, first of all, theoretical framework related to public debt is introduced and then economic effects of it is examined. İn this study, the reason for Turkish economy to get in debt, the limit of public debt, sustainability and managebility of it are analyzed in terms of economics and finance and finally some suggestions are made to overcome problems encountered.