Bir maliye politikası aracı olarak borçlanma iktisadi etkileri ve Türkiye'de kamu borçlarının tahlili (1980-1995)
- Tez No: 53696
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ENGİN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET YüksekrLisans Tezi BİR MALİYE POLİTİKASI ARACI OLARAK BORÇLANMA İKTİSADİ ETKİLERİ ve TÜRKİYE'DE KAMU BORÇLARININ TAHLİLİ (1980-1995) Metin BAYRAK Danışman: Yrd.Doç.Dr. Engin ÖNER Jüri: Prof.Dr. Cevat GERNİ : ProfDr. Muammer YAYLALI : Yrd.Doc.Dr. Engin ÖNER Konumuz "Bir Maliye Politikası Aracı Olarak Borçlanma, İktisadi Etkileri ve Türkiye'de Kamu Borçlarının TahlilFdir. Bugün borçlanma modern maliye politikasının yaygın olarak kullandığı araçlardan biridir. Türkiye'de ve dünyada kamu borçlarının hızla artan bir seyir izlemesi ve giderek ağırlaşan borç yükünün ülke ekonomilerini doğrudan etkilemesi, bu konuda araştırma yapmamıza neden olmuştur. Bu çalışmada önce maliye; politikasının mahiyeti, amaçlan, araçları gibi konular ele alınmış, daha sonra; kamu borçlanması kavramı, borçlanma nedenleri, borcun çeşitleri, kaynaklan gibi konularda bilgiler verilmiştir. Sonraki kısımlarda borçlanmanın iktisadi etkileri ele alınarak ülkemizde kamu borçlannın tahlili yapılmıştır. Birtakım rasyolar kullanılarak yapılan tahliller sonucu, Türkiye'nin iç ve dış kamu borçlanması konusunda bugün ulaşılan son noktanın pek ümit verici olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis PUBLIC BORROWING AS AN INSTRUMENT OF FISCAL POLICY ITS ECONOMIC EFFECTS AND THE ANALYSIS OF PUBLIC DEBTS IN TURKEY (1980-1995) Metin BAYRAK Supervisor: Assist.Prof.Dr. Engin ÖNER Jüri: Prof.Dr. Cevat GERNİ : Prof.Dr. Muammer YAYLALI : Assist.Prof.Dr. Engin ÖNER“Our subject is public borrowing as an instrument of fiscal policy, its economic effects, and analysis of public debts in Turkey”Today public borrowing is one of the fiscal policy instruments which has been prevalently used. Sharply increasing tendency of public debts in Turkey as well as in the world on one hand, and direct effects of continiously worsening debt burden on the economies of different countries on the other, Stimulated us in terms of deciding on the resarch subject. In this study, the nature, objectives, and instruments of fiscal policy were introduced firsty and then some fiscal policy topics such as the concept of public borrowing, reasons of public borrowing, Loan types and sources. At the preceding sections public debts in Turkey were analysed considering the economic effects of them. We conclude that, as a result of analysis made by using some ratios, the point where our country Stands is not so hope-giving.