İbn Hafâce (hayatı edebi kişiliği ve şiiri)
Ibn Khafâja (his life literary career and poetry)
  1. Tez No: 144661
  2. Yazar: HAYATİ ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT HAFIZ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Biography, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Endülüs şiirinin çoğunluğunu tabiat tasvirleri oluşturur. Bunda da Endülüs tabiatının bahçe, ağaç, çiçek ve ırmak gibi doğal zenginliğe sahip olması etkilidir. Endülüs'teki emir ve valilerin şairleri yanlarına alarak, saraylarının bahçelerinde şiir toplantıları düzenlemeleri, Endülüs şiiriyle beraber tasvir şiirlerinin de gelişmesine katkıda bulunmuştur. Endülüs'ün tasvir şairlerinden birisi olan îbn Hafâce, tasvir alanındaki başarısından dolayı es-Sanavberî'ye benzetilmiştir. Endülüs'te tasvirin gelişmesinde ve zirveye ulaşmasında îbn Hafâce'nin payı çok büyük olmuştur. O, bütün şiir konularında tabiatı tasvir etmeye çalışmıştır. Onun şiirlerini daha çok bahçe tasvirleri oluşturur. Bundan dolayı kendisine“Bahçıvan”denilmiştir. O, tabiatı mersiye şiirlerinde dahi tasvir etmiş, üzüntülü durumunu tabiatın dilinden ifade etmeye çalışmış bunda da başarılı olmuştur.“îbn Hafâce Hayatı Edebi Kişiliği ve Şiiri”adlı bu çalışmamızda Endülüs kelimesinin menşei, Endülüs'ün siyasi ve sosyal durumunu ve Endülüs şiirini I. bölümde; şairin hayatı ve edebi kişiliğini ise II. Bölüm'de ele aldık. III. Bölüm'de ise Arap edebiyatındaki değişik kaynaklardan derlediğimiz şairin şiirlerini konularına göre vermeye çalıştık. Şiirlerin tercümelerini de ilgili şiirin hemen altında verdik.
Özet (Çeviri)
Most of the Andalusian poetry contains nature descriptions. The reason for that is the fact that the nature of Andalus has such natural richness as gardens, trees, flowers and rivers. That emirates and viziers in Andalus organized poetry meetings in the palaces' gardens together with the poets also contributed to the development of Andalusian poetry as well as the poems describing nature.. Ibn Khafaja, one of poets of description in Andalus, has been likeden to as-Sanavbari because of his success in description. Ibn Khafaja greatly contributed to the development of description in Andalus and its reaching the zenith point. He tried to describe nature in all of his poems' subjects. His poems usually include garden descriptions. That is why he is called gardener. He described nature even in his elegy poems and tried to express his sadness through nature language and became successful in that. In this study called“Ibn Khafaja, His Life, Literary Career and Poetry”Part I gives information about the root of the word“Andalus”, political and social conditions of Andalus and Andalusian poetry. Part II includes Ibn Khafaja' s life and literary career. And in Part III, we try to give examples from Ibn Khafaja's poems, which we have collected from various Arabic sources, with respect to their subject matters. The translated versions of the poems are given just below the original text.