Rezistans termometresinin ısı akışı ölçer olarak kullanılabilirliğinin sayısal olarak incelenmesi
  1. Tez No: 14472
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. ŞİNASİ ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Silindirik bir borunun iç yüzeyine çevresel olarak yapıştırılmış ince film seklinde bir rezistans telinde üretilen ısı, akışkana taşınımla, boruya ise iletimle geç mektedir. Boruya iletimle gecen ısı miktarının, toplam üretilen ısıya göre az olması halinde böyle bir sistem ısı akısı öl çer alarak kullanılabilir. Bu çalışmada, rezistans telde üretilen ısının akışkana gecen yüzde7 si değişik sınır koşulları altında sayısal olarak incelenmiş ve ısı tasınım katsayısının büyük değerleri için böyle bir sistemin ısı akısı ölçer olarak kullanılabi lir olduğu gösterilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY Heat generated in a lenght of thin -film resistance wire on the inner surface of a pipe circumferential ly fixed is conducted to pipe wall and is converted to the fluid flowing inside the pipe. If the amount of heat, conducted to pipe wall is small compared to heat convected, then this system can be used as a heat flux -meter. In this study the fraction of the total heat which is convected by the fluid is studied numerically under- different boundary conditions. It is shown that when the heat transfer coefficient is high and the resistance wire is thin, this system can be employed as a heat flux-meter. Xlll