Asymmetrical deterrence for NBC terrorism
NBC terörizmi için asimetrik caydırıcılık
  1. Tez No: 144724
  2. Yazar: BERK ECE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu tezin amacı caydırıcılık kuramının, asimetrik bir tehdit türü olarak Nükleer, Biyolojik ve Kimyasal (NBC) terörizm olgusu çerçevesinde uygulanabilirliğini çözümlemektir. Yöntem olarak ağırlıkla kalitatif araçlardan yararlanılmıştır. Tezde, klasik caydırıcılık kuramının devletler arası ilişkiler bağlamında ortaya çıkmasına rağmen temel dayanaklarının ve soğuk savaş ertesi değişen yeni unsurlarının özellikle NBC terörizmini hedefleyen örgütler ile devletler arasındaki asimetrik ilişkiye uygulanabilir olup olmadığı savunulmaktadır. Caydırıcılığın Ortodoks temelini tekrar irdeleyerek asimetrik caydırıcılığı uygulanabilir hale getirebilme sorunsalının çözümünde, özgün bir kuram şekillendirebilmek için klasik caydırıcılık kuramının eleştirileri ile ortaya çıkan yeni tehdidin doğası birlikte ele alınmıştır. Sonuç olarak bu tez, asimetrik tehditlere karşı ileri sürülen önleme modellerinin eksikliklerini ve bu tehditlere karşı ugulanabilir bir caydırıcılık kuramının önündeki engelleri ortadan kaldırabilmek için klasik caydırıcılık kuramının, rasyonalite, güvenilirlik ve yetenekler temelinde bir yapıbozumunun gerektiği savı ile noktalanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze the framework of deterrence theory whether it may be suited to the Nuclear, Biological and Chemical (NBC) terrorism as an asymmetrical threat. As a methodology, mainly qualitative means were applied. This thesis will argue that though the classical deterrence theory was primarily created for inter-state relations, its main premises and newly transformed features -due to the post-cold war era- can be applied on the asymmetrical relations between states and terrorist organizations which would initiate to use NBC material in particular. In the analysis of the problem of managing asymmetrical deterrence through revisiting orthodox ground of deterrence; the nature of the new threat and critics of classical theory of deterrence were discussed together to shape a unique asymmetrical deterrence. In conclusion, this thesis was finalized with the argument that to overcome the deficiencies of prevention models against asymmetrical threats as well as to remove obstacles for conducting a feasible deterrence theory against asymmetrical threats; benefiting from the deconstruction of classical deterrence iiitheory is necessary in terms of recalling the concepts of rationality, capability and credibility. IV