Bankalarda alternatif iş kanallarından internet bankacılığı
  1. Tez No: 144727
  2. Yazar: KUBİLAY BALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
ÖZET Finans kuruluşları dikkatlerini teknolojiye ve teknolojinin beraberinde getirdiği yeniliklere ve değişimlere çevirdiklerinde, geleceğin rekabetçi ortamının temelde farklı olacağını görmektedirler. Her geçen gün gelişen teknoloji ile paralel olarak bu gelişmeden doğrudan ve hızlı bir biçimde etkilenen ticari ortamda finans kuruluşları, rekabet avantajı elde edebilmek için alternatif dağıtım kanallarının ve özellikle de internet kanalının önemini kavramışlardır. Finans kuruluşlarının rekabet stratejileri, sektörü etkileyen tüketici gereksinimleri, internet ve bağıntılı iletişim teknolojileri, bu teknolojileri dağıtım kanalına uyarlayabilme yeteneği ve internet kanalında finans pazarlama çabalarının organizasyonu ve kontrolü internet kanalıyla finans pazarlama yönetiminin temel unsurlarıdır. Finans kuruluşları, pazarda varlıklarını sürdürebilmek ve büyük ölçüde teknolojinin şekillendirdiği dinamik rekabet ortamına ayak uydurabilmek için internet kanalında finans pazarlama faaliyetlerine önem vermeli ve bu konuda dünyadaki gelişmeleri izleyerek kendi uygulamalarını sürekli yeni şartlara uyumlu hale getirmelidirler. Bu çalışmada, finans kuruluşlarının internet kanalıyla yapacakları her türlü finans pazarlama çalışmalarının işletmeye sağlayacağı kazanımlar incelenmiş, sektörde dünya genelinde ki yoğun rekabet ortamına uyum sağlayabilmek için internet kanalının önemi vurgulanarak mevcut modellerden seçilen uygulamalar ve teknikler analiz edilmiştir. Çalışmanın ana amacı, internet kanalıyla finans pazarlama yaklaşımının gerekliliğini açıklamaktır. Bu amaçla, konunun içerdiği teknik altyapının unsurları açıklanmış, daha sonra finans sektörünün başta bankacılık olmak üzere temel branşlarının internet kanalı uygulamaları ele alınmıştır. İnceleme sonucu elde edilen bu bilgilerden hareketle, çalışmada internet kanalı maliyetlerinin diğer kanallarla karşılaştırılması, müşteri ilişkileri ve müşteri tatmini konusunda sunduğu avantajlar, rekabet edebilmek için bu tür uygulamaların gerekliliği ve işletme karlılığına etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Financial institutions are of the view that the competitiveness of the market in the future will fundamentally be different than what it is today in the face of ever-growing technological advances and the big impact the technology is having on the commercial sector. Financial institutions have realized the importance of the alternative distribution channels, and especially that of Internet option to obtain a competitive edge in the financial market influenced and directed by advances and rapid growth in technology, almost on a daily basis. Competitive strategies of financial institutions, consumer needs that affecting the sector, Internet and network communication technologies, and the ability to adopt these technologies to distribution channels, the organization and the efforts of financial marketing through Internet are all the main elements of financial marketing management in using the Internet and Internet distribution channels. Financial institutions should pay great attention to the marketing activities used in the Internet, and update their applications by following up the recent developments in the world by adapting new and up-to-date strategies and techniques if they want to sustain and maintain their existence in the marketplace shaped and influenced by the technological developments. In this study we have examined all the benefits gained by Internet based activities of the financial institutions by looking into every aspect of marketing. By emphasizing the importance of Internet, we highlighted the applications from a wide range of existing models and analyzed the technical aspects so that to allow the financial institution compete in the heavily competitive marketplace of the world. The main objective of this study was to highlight the necessity of using the Internet distribution channels as an approach of the financial marketing. In that respect, an in-depth analysis of technical infrastructure has been carried out, and later on, we examined the Internet distribution channels for most of the financial institutions, in particular that of the banking sector. As a result of all our findings in this detailed study, we can conclude that doing business using Internet distribution channels is a necessity and a must if we want to become competitive, and at the same time meet customer satisfaction and improve customer relationships compared to ail other types of businesses.