Basic influences on Arnold Wesker's early drama
Arnold Wesker'in ilk oyunlarındaki temel etkiler
- Tez No: 144733
- Danışmanlar: DR. MARCİA VALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Arnold Wesker'in oyunlarında özellikle yer, karakter ve diyalogda bazı temel etkilerin görüldüğünü vurgulamaktır. Savaş sonrası dönemi oyun yazarlarından olan Wesker oyunlarında toplumda görülen değişiklikleri yansıtır. Wesker, döneminin yeni teknikleriyle ilgilenirken kendi kişisel yaşam deneyimlerinde de etkilenir. Bu tezde Arnold Wesker'in ilk eserlerinde görülen temel etkiler oyunlarından dördünde - Mutfak ve Wesker Üçlemesi:“Şehriyeli Tavuk Çorbası, Kökler ve Kudüs 'ten Sözediyorum ”- incelenmektedir. Bu tez, bir giriş, iki gelişme ve bir de sonuç bölümünden oluşmaktadır. Giriş bölümünde üç alt başlık yer almaktadır. Giriş bölümünün ilk iki kısmında Wesker'in tiyatrosu için İngiltere'de 20. yüzyılın ikinci yarısında yer alan sosyal ve tarihsel edebi gelişmeler ve yenilenen naturalizm hakkında bilgi verilir. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra sınıflar arası farklılar ortaya çıkar ve bu yüzden toplumdaki denge değişir. Toplumdaki bu değişimler edebiyatı da etkiler. Bu sebeple bu dönem yazarları toplumdaki hiyerarşik düzeni yeniden yapılandıran endüstri ve ekonomideki çalkalanmalarla başlayan orta sınıf ve işçi sınıfı arasındaki farklılıkları eserlerinde anlatırlar. Toplumun en üst düzeyindekilerin sağladığı iş imkanlarına bağlı kaldıklarından zor kalan kesim işçi sınıfı olmuştur. İngiliz Tiyatrosu'nda bu sorunlar dönemin oyun yazarları tarafından da incelenir ve Wesker da bu yazarlardan biridir. Üçüncü kısımda ise Wesker'in hayatıyla ilgili bilgi verilmektedir. Gelişme bölümlerinde yukarıda adı geçen oyunlar - birinci bölümde Mutfak ve ikinci bölümde Wesker Üçlemesi“Şehriyeli Tavuk Çorbası, Kökler ve Kudüs'ten Sözediyorum”- temel etkiler esas alınarak detaylı bir biçimde incelenmektedir. Tezin sonuç bölümünde giriş ve gelişme bölümlerinde tartışılan konular kısa özet olarak verilmektedir. u
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis is an attempt to prove that in Arnold Wesker's plays it is possible to see some basic influences in terms of setting, characters and dialogue. As a playwright of post-war British Drama, he reflects the changes in the society in his works. Although Wesker is clearly influenced by some of the new movements of his time, he is also strongly affected by his own personal experiences. In this thesis basic influences on Arnold Wesker's early drama are analysed in four of his plays - The Kitchen and The Wesker Trilogy:“Chicken Soup with Barley, Roots and / am Talking About Jerusalem'\ The thesis consists of an introduction, two main chapters and a conclusion. The introduction includes three subtitles. In the first two parts of the Introduction, the social and historical developments that took place in England in the second half of the 20th century, and the refreshed naturalism is briefly studied for Wesker's Drama. After the Second World War, a clash between classes emerged, so the balance in the society changed. These changes in the society affected the literature as well. Therefore this was a period in which many writers voiced the clash between middle and working class values that had started with the industrial revolution. Economic fluctuations, which structured the new hierarchical order of the communities, influenced their works. Due to their dependence on the employment opportunities afforded by the ruling layer of society, it was the working class who suffered. In British Drama these problems were also examined by playwrights of this period, of whom Wesker was one. In the third part, the life and career of Wesker is detailed. In the main chapters, the above mentioned plays - in the first chapter The Kitchen and in the second chapter The Wesker Trilogy - ”Chicken Soup with Barley, Roots and / am Talking About Jerusalem''' - are analysed in detail by referring to the basic influences. The conclusion of this thesis gives a brief summary of the concepts discussed in the introduction and main parts. in