5024 sayılı yasa uyarınca Türkiye'de enflasyon muhasebesi ve uygulaması üzerine örnek bir çalışma
  1. Tez No: 144732
  2. Yazar: SERHAT TOPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL ÇETİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
238 ÖZET Fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen devamlı bir yükselme şeklinde kendini gösteren enflasyon, bir çok sosyal, siyasal ve ekonomik sorunlara ana kaynak teşkil ettiği gibi, işletmelerin temel göstergeleri olan mali tabloları da homojen bir yapıdan uzaklaştırarak, anlamsız bir hale getirmektedir. Bu durum ise bir taraftan işletmelerin geleceğe yönelik plan ve program yapmalarını zorlaştırırken diğer taraftan da zahiri kazançlar üzerinden vergi ödemeye neden olmaktadır. Enflasyonun yarattığı olumsuzlukları gidermek ve muhasebenin sunmuş olduğu bilgilerin geçerliliği açısından, enflasyon muhasebesinin uygulanması gerekmektedir. Bu gerçek Maliye Bakanlığını enflasyona karşı genel bir tedbir almaya yönlendirmiş ve bu kapsamda, Vergi Usul Kanunu,Gelir Vergisi Kanunu ve Kurumlar Vergisi Kanunun da değişikli yapılması hakkında 5024 sayılı yasa yürürlüğe girmiştir. Bu yasa ile geleneksel muhasebenin hazırlamış olduğu verilerin, genel fiyat düzeyi muhasebesi yöntemine göre düzeltilmesi ve finansal raporların gerçek değerlerle ifade edilmesi sağlanmıştır. Enflasyon muhasebesi uygulamalarının, kanuni bir zorunluluktan çok, işletme faaliyetlerinin gerçek sonuçlarının belirlenmesi bakımından gerekli olduğu inancındayım.
Özet (Çeviri)
239 ABSTRACT Inflation, which can be seen as a continuous rise in the general level of the prices, is the main cause of many social, political and economical problems. It also takes the financial tables that are the main indicators of the companies away from a homogeneous structure making them meaningless. This, on the one hand, makes the future planning and programming of the companies difficult; and on the other hand, results in paying taxes over the apparent earnings.. In order to remove the negative effects of the inflation, and from the point of view of the accuracy of the knowledge that accounting presents us, we have to apply inflation accounting. This truth has made the Ministry of Finance to put general precautions against inflation, and from this point of view, the Ministry has put the law 5024 to make a change in The Law of Tax System, The Law of Income Tax, and The Law of Instutional Tax. With this law, the Ministry has ensured the correction of the general data which are prepared by the traditional accounting according to the general level of the prices; and the expression of the financial reports with real values. I hereby think that the applications of inflation accounting is needed to determine the real results of the activities of the companies rather than a legal necessity.