Mosul question (1918-1926)
Musul sorunu (1918-1926)
- Tez No: 144743
- Danışmanlar: PROF. STANFORD SHAW
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET MUSUL SORUNU (1918-1926) AYDIN, ALEV DİLEK Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Tez Danışmanı : Prof. Dr. Stanford J. Shaw Haziran 2004 Bu tez önce İngiltere ile Osmanlı İmparatorluğu arasında, daha sonra ise İngiltere ile Türkiye arasında geçen Musul Sorununu irdelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma İngiltere'nin Milletler Cemiyeti'nin en güçlü üyesi, Türkiye'nin ise üye bile olmadığı gerçeğini göz önünde bulundurarak, 1918-1926 yılları arasında cereyan eden ve birçok siyasi, diplomatik, askeri ve hukuki boyutları olan Musul sorununun çözüm sürecini incelemeye çalışmıştır. Anahtar kelimeler : Musul, Mustafa Kemal Atatürk, Milletler Cemiyeti, Petrol, İngiltere iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MOSUL QUESTION (1918-1926) AYDIN, ALEV DİLEK MIR in International Relations Supervisor : Prof. Stanford J. Shaw June 2004 This thesis aims to elaborate the Mosul question, which was dispute first between the Great Britain and the Ottoman Empire and later between the Great Britain and Turkey. It attempts to analyze the resolution process of the Mosul question as a result of a very complex process between the years 1918-1926, with various political, diplomatic, military and legal dimensions by taking the fact into consideration that the Great Briatin was the strongest member of the League of Nations, but Turkey was not even a member. Keywords : Mosul, Mustafa Kemal Atatürk, the League of Nations, oil, the Great Britain. Ill