Oğuzname metin (1a-50b Varaklar arası) - dizin
- Tez No: 144761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
245 ÖZET Oğuznâme Metin ( 1a - 50b Varaklar arası) - Dizin adlı çalışmanın, Giriş bölümünde Oğuznâmelerin ve Oğuznâmecilik geleneğinin, tarih içindeki oluşumundan ve öneminden bahsedilmiş, ayrıca teze konu olan Kazan Oğuznâmesinin dil özellikleri çıkartılmıştır. Metin bölümünde, ele alınan Oğuznâme Latin harfleri ile transkribe edilmiş ; her sayfa ve satır numarası satırların başında parantez içinde gösterilmiştir. Dizin bölümünde, metinde geçen kelimeler aldıkları tüm çekim ekleri ile sayfa ve satır numaralan belirtilerek verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, bu eserin incelenmesi sonucunda elde edilen bazı düşüncelere yer verilmiştir. Çalışma esnasında yararlanılan kaynaklar, Kaynakça bölümünde yer almıştır.
Özet (Çeviri)
246 ABSTRACT Oguzname Text ( between sheets 1a and 50b ) - Index, introduction part of the work named Index presents the formation of the Oguznames and the constitution which adapts the Oguzname tradition and explains its significiants. It also dewells upon the characteristics of the language which is on the thesis topic. The chapter named Text points out that Oguzname has been transcipted in Latin; it has been show in“ ( )”at the beginning of every page and line. The words that are referred to in the chapter named Index are given with the page and line numbers along with all thir suffixes. The conclusion part of the work contains some thoughts when have been had after the researching the work itself. The sources which have been used during the research are listed in the bibliography section.