Çınaraltı dergisi etrafında oluşan edebi muhit
Literary environment occuring around Çınaraltı magazine
- Tez No: 144781
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ÇINARALTI DERGİSİ ETRAFINDA OLUŞAN EDEBÎ MUHİT NECATİ TONGA GAZİ ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ YENİ TÜRK EDEBİYATI BÖLÜMÜ 2004 Biz bu çalışmamızda 1940'lı yılların en önemli dergilerinden biri olan Çınaraltı dergisi üzerine bir inceleme yaptık. Çalışmamızı konunun genişliğini göz önüne alarak derginin ilk üç cildi ile sınırlandırdık. Çalışmamızın giriş bölümünde Çınaraltı dergisinin yayımlandığı dönemdeki siyasî, sosyal ve kültürel gelişmeler hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde 1940'lı yılların edebiyat ortamı ve dönemin diğer dergileri ana hatlarıyla değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Çınaraltı dergisinin teşekkülü ve özellikleri üzerinde durulmuş, derginin adı, şekil ve muhteva özellikleri, edebî muhiti, yayın dönemleri incelenmiştir. Üçüncü bölümün birinci kısmında derginin ilk üç cildinin iki ayrı fihristi hazırlanmıştır. İkinci kısımda ise dergide yer alan yazılar değerlendirilmeye çalışılmıştır. Sonuç bölümünde ise Çınaraltı dergisinin Türk edebiyatı ve kültüründeki yeri üzerine genel bir değerlendirme yapılmıştır. Çalışmamızın sonuna Ziya Gökalp'in incelediğimiz dergiye isim kaynağı olan Çınaraltı adlı makalesi konulmuştur ve dergide yayımlanan şiirlerden bir seçme yapılarak bir Çınaraltı Şiir Antolojisi hazırlanmıştır.Çınaraltı Dergisi Etrafında Oluşan Edebî Muhit adlı çalışmamızda temel hareket noktamız derginin kendisi olmuştur. Çınaraltı'nı incelerken yeri geldikçe hatıra kitaplarına, biyografilere, edebiyat tarihlerine ve dönemin sosyal-siyasî ortamını aydınlatacak kaynaklara başvurulmuştur. Periyodikler, yayımlanmaya başlandığı yıllardan itibaren fikir ve sanat dünyamızın gelişmesinde büyük rol oynamışlardır. Fikir ve sanat eserlerinin kendilerinden sonra, Çınaraltı dergisi gibi dergiler ve gazeteler üzerine yapılacak çalışmalar eksiksiz bir Türk edebiyatı ve fikir tarihi yazmak hususunda önemli görevler üstlenecektir kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THESİS OF MASTER LİTERARY ENVIRONMENT OCCURİNG AROUND ÇINARALTI MAGAZINE NECATİ TONGA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES NEW TURKISH LITERATURE DEPARTMENT 2004 In this study, we've examined the“Çınaraltı”magazine which was one of most important magazines in 1940's. We limited our study for the first three series of the magazine considering the extensiveness of the subject. At the introduction part of our study, information about political, social, and cultural development of era, which Çınaraltı magazine was published, has been given. At the first chapter litaratura environment of the 1940's and the other magazines of era has been evaluated in general structures. At the second part of our study the formation and characteristics of Çınaraltı magazine is focussed on; name of the magazine, it's style and context peculiarities, literal surroundings and time of publishing has been examined. At the first part of the third serie, two different index of the first three series has been prepared. But at the second part, the articles participated in the magazine has been tried to evaluate. At the conclusion therehas been an evaluation on the place of Çınaraltı magazine at Turkish Literature and culture. At the end of our study, Ziya Gökalp's“Çınaraltı”article, which was originated the name of the magazine weexamine, has been participated; and by a selection of the published poems Çıanaltı Poem Anthology has been tried to organize. At our study“Literary Environment Occuring Around Çınaraltı Magazine”our basic point is the magazine itself. While examining Çınaraltı, when it is needed memorials, biographies, history of literatures and sources which illumunates the social-political surroundings of era have been applied. Since periodics were published, they have had a great role on our idea and art worlds progress. We think that; after such idea and art works, studies on newspapers and magazines like Çınaraltı will take responsibilities for writing a complete Turkish Literature and history of idea.