Türkiye'de ferrokrom üretimi ve uluslararası pazarlamada karşılaşılan pazarlama sorunları
  1. Tez No: 144793
  2. Yazar: CEVDET YERLİKAYALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET YERLİKAYALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Ferrokrom; paslanmaz çelik üretiminde kullanılan önemli bir endüstriyel hammaddedir. Krom ve demir metallerinin alaşımı olarak bilinmektedir. İçerdiği karbon oranına göre düşük ve yüksek karbonlu ferrokrom olarak tanınmaktadır. Uluslararası ferrokrom pazarları, sınırlı sayıda üretici ve tüketicinin faaliyet gösterdiği, çok uluslu işletmelerin pazar hakimiyeti kurduğu bir yapı arz etmektedir. Güney Afrika Cumhuriyeti söz konusu işletmelerin en yoğun bulunduğu ülke konumundadır. Bu ülke dünya ferrokrom pazarının üçte ikilik bölümünü elinde tutmaktadır. Günümüzde, çok uluslu ferrokrom işletmelerinin pazar hakimiyetlerini güçlendirme çalışmaları hızla devam etmektedir. Pazarlama politikalarını sarsabilecek ferrokrom işletmelerinin satın alınması ya da üretim yapamaz duruma getirilerek ferrokrom pazarından çekilmelerinin sağlanması en çok uyguladıkları yöntemdir. Türk ferrokrom'u bu gün bu baskılar altında tutulmaktadır. Türkiye, dünyanın beşinci büyük ferrokrom üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen, 2000 yılında ferrokrom tesislerinin özelleştirme kapsamına alınması sonucu, pazardaki konumunu kaybederek, dünya ferrokrom ihracatı sıralamasında 6. sıradan 12. sıraya gerilemiştir. Uluslararası ferrokrom pazarını tanıtmak ve Türkiye'nin bu pazardaki konumunu, sorunlarını ortaya koymak ve çözüme yönelik öneriler geliştirmek amacı ile yapılan bu araştırma sonucunda; uluslar arası ferrokrom pazarının yeni bir yapılanma içerisinde olduğu, Türkiye'nin bu yapılanmadan olumsuz etkilendiği, Türk ferrokrom tesislerinin özelleştirme kapsamında tutularak pazarlama politikalarının belirsizlik içerisinde tutulduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ferrochromium is an important raw material which is used for the production of stainless steel. It's known as an alloy of chromium and iron. According to contents of carbon, it's called low and high carbon ferrochromium. International ferrochromium markets present a structure consisting of limited number of producers and consumers. This structure has been dominated by multinational companies. The Republic of South Africa is the country where above mentioned companies are widely located. The most widely used method carried out by them is purchasing ferrochromium establishment which can shake marketing policies or providing withdrawal of these establishment from ferrochromium market by preventing their productions. Turkish ferrochromium now faces this pressure. Although, Turkey has a big production capacity, ranking fifth in world, due to privitization programme of Turkish ferrochromium plants which has been started in 2000, Turkey has lost its position in this market and has retrogress from 6 th to 12 th rank in world ferrochromium exportation. As a result of this study which is made for introducing international ferrochromium market, their position and problems of Turkey in this market and development of suggestions for solution; it has been seen that there is a reconstruction in ferrochromium market, Turkey has influenced negatively from this construction and there is indefinity in Turkey's marketing policies due to the privatization programme.