Ticari işletme rehninde tarafların hak ve yükümlülükleri
- Tez No: 144792
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tezimizin konusu 'Ticari İşletme Rehninde Tarafların Hak ve Yükümlülükleri“ dir. Medeni Kanunumuz Taşınır Rehni başlığı altında çeşitli rehin türlerini biraraya toplamıştır. Kanunumuzda sayılanların dışında da bir takım rehin türleri de mevcutdur. Ticari İşletme Rehni de bunlardan biri olup, Medeni Kanunda düzenlenen taşınır rehininin istisnaları ndand ir. Ticari işletme rehni, ticari hayatta özellikle kredi ilişkilerinde uzun süreden beri ortaya çıkan bir gereksinmeyi karşılamak amacıyla 1971 yılında kanuni dayanağa kavuşturulmuş ve ticari işletme rehninin ayrıntıları için 7/4776 sayılı 'Ticari İşletme Rehni Sicili Hakkında Tüzük”ve 'Ticari İşletme Rehni Sicili Tüzüğünün Uygulanması Hakkında Yönetmelik" düzenlenmiştir. Tezimiz giriş ve sonuç bölümleri dışında üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ticaret hukuku, ticari işletme ve rehni kavramları genel hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, tezimizin başlığını oluşturan ticari işletme rehninde tarafların hak ve yükümlülükleri üzerinde durularak ticari işletme rehninde rehin hakkı kavramı ayrıntılı olarak incelenmiştir. Ayrıca 23.07.2003 tarihli ve 4952 sayılı Ticari İşletme Rehni Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölüm ise rehnin sona ermesine ayrılmıştır. Bu bölümde öncelikle rehnin son bulması nedenleri belirtilmiş, ardından rehin konusunun tamamen yok olması, alacağın sona ermesi, ticari işletme kaydının sicilden terkininden sonra belli bir süre içerisinde alacaklıların takip yapamamaları ve rehnin paraya çevrilmesi nedenleriyle ticari işletme rehninin sona ermesi incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise, konu hakkında TİRK üzerinde genel bir inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis is“Rights and Obligations of Parties in Pledge on Business Enterprise”. Turkish Civil Code gathers various kinds of pledge below the heading of Pledge. There are also some other kinds of pledge in addition to the ones mentioned in our Civil Code. Pledge on Business Enterprise is one of them and it is one of the exceptions of pledge arranged in the Civil Code. Law about Pledge on Business Enterprise covered a requirement that has appeared for a long time in commercial life, especially in credit relations and was based on Law in 1971 and for the details of Pledge on Business Enterprise, Regulation about Registration of Pledge on Business Enterprise ref. 7/4776 and Regulation about the Implementation of Regulation about Registration of Pledge on Business Enterprise were arranged. This thesis includes three chapters except introduction and conclusion. In the first chapter, commercial law, business enterprise and pledge on business enterprise subjects are mentioned in general. In the second chapter, the Pledge on Business Enterprise subject are examined in detail insisting on the rights and obligations of the parties in Pledge on Business Enterprise, which is the heading of this thesis. Information about“Law about the Change in the Provisions of Law about Pledge on Business Enterprise”dated 23.07.2003 and ref. 4952 is given in this chapter as well. The third chapter is left for the subject of ending the pledge. In this chapter, first the reasons for ending the pledge are stated and after that, the causes of ending the pledge on Business Enterprise, such as, removal of the subject of pledge completely, ending of the credit, intractability for the creditors within a certain period of time after deleting Business Enterprise registration from the records and changing the pledge to money, are examined. In the conclusion chapter, a general examination is done on the subject of Law about Pledge on Business Enterprise.