Temettü dağıtım şekillerinin firma değerine etkisi ve İMKB 100 endeksindeki firmalar üzerine bir inceleme
- Tez No: 144794
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEYHAN MARŞAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
223 ÖZET Firma yönetimlerinin finansman tercihleri ve/veya kar ve temettü açıklamalarından ve dağıtımlarından sonra hisse senedi fiyatlarında gözlenen hareketler ile ilgili çalışmalar, şirket finansmanı literatüründe geniş bir yere sahiptir. Bu çalışmada, 1997-2003 döneminde, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 100 Endeksinde yer alan şirketlerin nakit, hisse senedi, bedelli, bedelsiz bölünme ve melez temettü açıklamaları ve dağıtımları sonrası hisse senedi fiyatları incelenerek, bu açıklamaların ve dağıtımların hisse senedi fiyatları üzerine etkileri araştırılmıştır. Temettü açıklamaları ve dağıtımları tarihleri için İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Kütüphanesi arşivlerinde yer alan İMKB Günlük Bültenleri'nden ve Internet sitelerinden faydalanılmıştır. Temettü dağıtım tarihinden 60 gün öncesi ve 30 gün sonrasında hisse senedi fiyatları incelenerek, temettü dağıtımının etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar ve testler sonucunda, nakit, hisse senedi şeklinde, bedelli, bedelsiz ve melez temettü dağıtımının hisse senedi fiyatını dolayısıyla hisse senedi getirişini etkilediği tespit edilmiştir. Piyasanın her bir temettü dağıtım şekline karşı tepkisi farklı olmaktadır. Nakit ve melez temettü dağıtım ilanı yatırımcıların getirilerini olumlu yönde etkilerken, bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı getirileri olumsuz yönde etkilemektedir. Yatırımcılar hisse senedi şeklinde temettü dağıtım ilanına tepkisiz kalmaktadır. Melez temettü dağıtımı getirileri olumlu yönde etkilerken, nakit, hisse senedi şeklinde temettü, bedelli ve bedelsiz sermaye artırımı getirileri olumsuz etkilemektedir. Sonuçlar, yatırımcı ve yöneticilerin bir karar alırken temettü dağıtım dönemine dikkat etmeleri gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
224 ABSTRACT Anomalous share price behavior following management decisions on corporate financing choices and announcements of dividends and earnings has been the focus of numerous studies in corporate finance literature in the past years. This paper investigates the effect of cash, stock dividend, stock split and hybrid dividend payment on share prices, using 1997-2003 constituent companies of the Istanbul Stock Exchange 100 Index (ISE-100) price data. The announcement information is gathered from ISE Daily Bulletins from the archives of the ISE Library and Internet. Daily stock returns are examined for 60 days before and 30 days after the payment date for evidence on an payment effect associated with cash, stock and hybrid dividends. The results indicate that cash, stock and hybrid dividends and stock splits effect stock prices and so stock returns. It was observed that the market acts differently to different types of dividend payments. Cash and hybrid dividend announcements increases shareholders' wealth whereas initiating stock dividend and stock split does not. Investors behave indifferent to stock dividends in the announcement period. Results showed that no demand accrues for these stocks. Hybrid dividend payment increases stock returns but cash, stock dividend and stock split payment decreases stock returns in the payment period. Results showed that when investors and managers take a decision, they must pay attention to payment period.