Askeri darbeler öncesi ve sonrası medya özgürlüğü
  1. Tez No: 144801
  2. Yazar: GÖKÇER TAHİNCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, Radyo-Televizyon, Journalism, Public Administration, Radio and Television
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
128 ÖZET Askeri darbeler, bir yönetim biçiminin, askeri kuvvetlerce kesintiye uğratılarak, güç kullanılmak suretiyle iktidarın ele geçirilmesi olarak tanımlanabilir. Askeri darbeler, ülkelerin yönetim biçimini değiştiren eylemler olmalarının yanı sıra aynı zamanda olağanüstü hukuki koşullar doğuran ve ülkenin tüm koşullarını yenibaştan biçimlendirildiği dönemlerdir. Tez çalışmasında Türkiye'nin kuruluşundan bu yana gerçekleştirilen askeri darbelerle, askerlerin verdiği ve devletin yönetim kademelerinin değişmesine neden olan muhtıranın, demokratik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından olan medyanın üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında, ülkeyi askeri darbeye götüren olaylar ve olayların ardından ilan edilen sıkıyönetim dönemleri ile askeri darbe dönemlerinde çıkan gazeteler taranmış, askeri müdahalelerle ilgili haberler nitel ve nicel analize tabii tutulmuştur. Çalışmanın en önemli bulguları şunlardır: - Kamuoyunun haber alma hakkı bu dönemlerde sınırlandırılmış, olan bitenler basın tarafından tüm açıklığıyla duyurulamamıştır. - Askeri darbeyi gerçekleştiren komutanlar devletin elindeki medya organlarını, darbeyi meşrulaştırıcı biçimde kullanmışlardır. - Özel sektörün elindeki medya araçları ise yasa, talimatlar ve yargı kararlarıyla engellenmeye çalışılmıştır. Bu nedenle medya organları eleştiri görevini yerine getirememiştir. - Medya, kendisi için çizilen sınırları sorgulamadan kabul etmiş, talep olmaksızın beklentileri yerine getirmiştir. - Bu yayınlar, darbe dönemlerinde, darbelerin olumlanmasıyla sürmüştür.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY Military interventions can be described as the holding of power via force, by the interruption of an adminstrative system by armed forces. Besides being actions leading adminstrative change in a country, the military intervention periods also create their own extraordinary legal conditions and design the whole rules and regulations of that country. Since the establishment of the Republic in 1923, Turkey has experienced two interventions and a memorandum all of which led to significant changes in the state adminstrative levels. In this thesis, the effects of those military interventions over the media, one of the indispensable components of democratic life, has been examined. Within the context of the study, the qualitative and quantitative content analyses of the news reporting in the three periods of the coups, i.e. the events that have driven the country toward interventions, the martial law periods and the intervention terms has been performed by searching of daily newspapers. The most important findings of the survey are as follows; - The people's right to receive news has been restricted and the developments could not been reported openly by the press. - The commanders of the coups, used the state owned media apparatus in a way to legitimate their intervention. - Private media tools on the other hand have been prevented by laws, orders and court decisions. Thus, those media organizations could not realise their mission of criticism. - The media, by adopting the limitations put for itself without questioning, fulfilled the expectations of the military administration without any request. - Reporting of the media in the military intervention periods has helped the acceptance and legitimacy of the coup itself.