Kriz dönemlerinde imalat sanayii KOBİ'lerinin pazarlama sorunları ve OSTİM'de uygulama
- Tez No: 144805
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
135 ÖZET ikinci Dünya savaşından sonra yaşanan soğuk savaş döneminin ardından, demirperdenin çözülmesi ile dünyada yeni bir süreç başlamıştır. Globalleşme (küreselleşme) adı verilen bu yeni süreçte hızlı değişim ve yeni teknolojik gelişmeler yeni sorunlar ve belirsizlikleri de beraberinde getirmiştir. Bu hızlı değişim ve gelişmeler tüm dünyayı etkilediği gibi ülkemizi de ekonomik ve sosyal yönden etkilemektedir. Öyle ki dünyanın herhangi bir yerinde meydana gelen herhangi bir kırılma veya belirsizlik ister istemez ülkemizi de etkilemektedir. Hızla süren bu dalgalanmalar ve yeni oluşum ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısını, dolayısıyla ekonomik yapıda çok önemli işlev olan (KOBİ) Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler üretim, yatırım ve rekabet şartlarında etkilenmekte, ekonomimizin lokomotifi olan bu kuruluşların faaliyetlerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Dolayısıyla bu işletmelerden beklenilen faydalar elde edilememektedir. Ekonomik yönden gelişmekte olan ekonomi sayılan ülkemizin, dünyadaki ekonomik rekabet şartlarında büyük atılımlara ihtiyacı olduğu kaçınılmazdır. Bu atılımları da esnek yapıları ve üretim teknikleri olan KOBİ'lerin yapması gerekir. Çünkü ülkemiz ekonomisinde yüzde 99'dan fazlasını KOBİ'ler oluşturmaktadır. Ne yazık ki bu kuruluşlar içinde bulunduğu problemler; büyük atılımlar gerçekleştirmelerini engellemektedir. Günümüzde kalkınma ve sanayileşme politikalarına paralel olarak, KOBİ'lerinde uluslar arası pazarlara yönlendirilmesi gerekmektedir. KOBİ'lerin genel problemleri olan (üretim, yönetim, dağıtım, pazarlama ve rekabet vb.) işletme fonksiyonlarının ve sıkıntılarını giderecek, aynı zamanda rakiplerinden bir adım önde olmasını sağlayıcı tedbirlerin alınması gerekmektedir. Dünyada meydana gelen global krizlerin etkisi de bu tedbirlerin önemini daha da artırmaktadır.136 İmalat sanayi KOBİ'lerinin yerel ve küresel kriz etkilerinden uzak kılınması ve desteklenmesi, üretim, istihdam ve ihracat açılarından ülkemiz ekonomisine sağlayacağı katma değer yönünden gelişmiş ekonomi kategorisinde bulunmasını sağlayacak yapının oluşturulması, gelir dağılımının yükseltilmesi ve sosyal barışın sağlanması açılarından büyük bir önem taşımaktadır. Yapılan çalışmada Küçük ve Orta Büyüklükteki sanayi işletmelerinin içinde bulunduğu bir çok sorunlarının yanında özellikle bu işletmelerin pazarlama fonksiyonunun gerek bölge veya ulusal düzeyde gerekse uluslar arası düzeyde meydana gelmiş kriz dönemlerinde nasıl etkilendiği ve bu olumsuzluklara cevap verebilecek çözüm önerilerinin neler olması gerektiği konusunda teklifler sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
137 ABSTRACT A new process has been satarted wiht disintegration of İren Curtain after the period of cool war that was observed after the second world war. In this new process called“Globalisation”, rapid change and new technological developments have brought about new problems and indefiniteness This rapid change and delevopments effect our country economical and socual, as well as all over the world. Any problem or in indefiniteness occuring in anycuhere in the world effects our country. Undulations countinuing rapidly and new formation effect economical and socued structure of our country; thees Small and Medium Business Enterprises are effected in the conditions of production, investment and competition; and they effect activities of these organizations negatively. Therefore, expected benefits cannot be obtained from these organizations. Our country, that is developed economi cally, needs big progresses in the conditions of economical competitions in the world. These progresses should be dose by Small and Medium Business Enterprises having flexible structures and production techniques. Becaus our economy is composed of Small and Medium Business Enterprises (% 99). Unfortunately, these organizations cannot do big progresses due to their problems. SMBE (Small and Medium Business Enterprises) need to be directed to the international markets, parallel to the development and industry politics. Measures should be taken to renove problems of business enterprise functions (production, administration, distribution, marketing etc..) Which are general problems of SMBe; and to provide being one step superior of their rivals. Effect of global crisis in the world, increases the importance of these measures. Supporting production SMBE and being renoved them from local and global crisis effect, are very inportant; from the points of view of production, employment and export, due to the contribution of our economy, formation of a structure that will provide contribution of economic cathegory developed by contribution of our economy, increasing of in come distribution and being provided social peace. According to the research; as well as many problems of SMBE, how to be effected of marketing functions of these business enterprises in crisis periods in local or national or international level was studied, and what kinds of suggestions of solutions are needed to answer these problems have been presented.